Członkowie OuLiPo dokończyli porzucony kryminał Borisa Viana

23 stycznia 2020


Sześciu członków eksperymentalnej grupy literackiej OuLiPo dokończyło historię kryminalną, nad którą przed laty pracował Boris Vian. Książka ukazała się we Francji 15 stycznia, zapoczątkowując obchody setnej rocznicy urodzin pisarza.

Pomysł na czarny kryminał pt. „On n’y échappe pas” wpadł Borisowi Vianowi do głowy pod koniec 1950 roku. „To taki dobry temat, że sam jestem zdumiony i zachwycony” ? wyznał. Autor zdążył napisać streszczenie książki i cztery rozdziały, po czym porzucił projekt. Czy byłaby to jedna z kolejnych powieści opublikowanych pod pseudonimem Vernon Sullivan? Styl, w jakim napisany jest tekst, nie pozostawia co do tego wątpliwości.

Ponad sześćdziesiąt lat później spadkobiercy Borisa Viana postanowili przekazać porzucony przez autora manuskrypt członkom eksperymentalnej grupy literackiej OuLiPo i poprosić ich o dokończenie książki. Pomysł został przyjęty z entuzjazmem i tak oto czytelnicy we Francji mają możliwość przeczytać jeszcze jedną powieść z nazwiskiem zmarłego w 1959 roku pisarza na okładce.

Akcja kryminału rozgrywa się w 1950 roku. Frank Bolton, młody pułkownik armii amerykańskiej, wraca z wojny koreańskiej bez ręki. Wkrótce po odwiedzeniu najbliższych i rodzinnego miasta uświadamia sobie, że wszystkie dziewczyny, które kochał, padają ofiarą zabójcy. Wraz z zaprzyjaźnionym detektywem, Narcyzem, wyrusza w mrok, by rozwiązać zagadkę.

Powieść składa się z szesnastu rozdziałów. Pierwsze cztery napisał Boris Vian i zostały one umieszczone w książce w niezmienionej formie. Za kolejne rozdziały odpowiadają: Marcel Bénabou, Eduardo Berti, Jacques Jouet, Hervé Le Tellier, Clémentine Mélois i Olivier Salon.

Kryminał „On n’y échappe pas” nie jest jedyną premierą przygotowaną na ten rok przez wydawnictwo Fayard z okazji setnej rocznicy urodzin pisarza. 25 marca do sprzedaży trafi tom „Correspondances 1932-1959”, który będzie zawierał niepublikowane nigdy dotąd listy Viana do rodziny, wydawców, przyjaciół i czytelników. Korespondencja ma poświadczyć wielką pasję autora do literatury, jazzu i kina.

[am]
fot. Editions Fayard
źródło: ActuaLitté, Editions Fayard

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy