Część prochów Gabriela Garcíi Márqueza spoczęła w Cartagenie

26 maja 2016

prochy-marqueza-1
Prochy zmarłego w kwietniu 2014 roku noblisty Gabriela Garcíi Márqueza spoczęły w nadmorskiej miejscowości Cartagena w Kolumbii, gdzie pochowanych jest wielu członków jego rodziny.

Prochy pisarza złożono na dziedzińcu dawnego Klasztoru Miłosierdzia, który należy obecnie do Uniwersytetu Cartagena. Miejsce to znajduje się jakieś 100 metrów od rodzinnego domu Garcíi Marqueza, z którego rozciągał się widok na pobliskie Morze Karaibskie. W niedzielę, podczas prywatnej uroczystości, rodzina umieściła prochy wewnątrz postumentu, na którym postawiono popiersie noblisty.

Cartagena była niezwykle ważnym miejscem dla Garcíi Márqueza. Tam zaczął swoją karierę dziennikarską, stamtąd czerpał inspiracje do swoich najgłośniejszych powieści, tam założył swój pierwszy mały biznes (lokalną gazetę, która przetrwała jedynie kilka tygodni). To do Cartageny przenieśli się w 1951 roku jego rodzice, tam też są pochowani, a członkowie rodziny mieszkają po dziś dzień.

Tylko część prochów pisarza została przewieziona do Cartageny. Reszta pozostała w Meksyku, gdzie mieszkał od 1980 roku i gdzie po śmierci wyprawiono mu państwowy pogrzeb.

Na zdjęciu poniżej członkowie rodziny Gabriela Garcíi Márqueza odsłaniają jego popiersie w Cartagenie:

prochy-marqueza-2

[am]

Tematy: , ,

Kategoria: newsy