Czas na erotyczne wersje klasycznych powieści?

19 lipca 2012


Brytyjskie wydawnictwo wyspecjalizowane w powieściach dla dorosłych zdecydowało się opublikować erotyczne wersje książek Charlotte Bronte, Juliusza Verne’a, Jane Austen czy Arthura Conana Doyle’a.

Clarie Siemaszkiewicz, założycielka wydawnictwa Total-E-Bound, jest przekonana, że istnieje zapotrzebowanie na pikantne wersje klasycznych XIX-wiecznych dzieł. Świadczyć o tym może ogromny sukces „50 twarzy Grey?a” E. L. James, która okrzyknięta została najszybciej sprzedającą się książką ostatniego roku.

„Często się zastanawiałam, czy siostry Bronte, gdyby żyły dzisiaj, poszłyby drogą romansów erotycznych. W ich powieściach jest wiele ukrytego napięcia seksualnego” ? wyznała Siemaszkiewicz.

W zapowiadanych przez Total-E-Bound ebookach (tylko w takiej formie ukazują się książki wydawnictwa) bohaterka „Wichrowych wzgórz”, Catherine Earnshaw, będzie rozkoszować się zabawą w bondage z Heathcliffem, Jane Eyre z powieści Charlotte Brontë doświadczy ekscytującego seksu z panem Rochesterem, a detektyw Sherlock Holmes znajdzie się w seksualnym związku ze swoim pomocnikiem Doktorem Watsonem.

Według zapowiedzi szefowej wydawnictwa, powieści nie zostaną przepisane, a jedynie „wzbogacone” o „brakujące sceny, aby sprawić czytelnikom przyjemność”.

Pomysł pani Siemaszkiewicz to prawdopodobnie łatwy sposób na zarobek. Wszystkie XIX-wieczne powieści w oryginalnych językach stały się własnością domeny publicznej i nie są objęte prawami autorskimi. Dopisując w stosunkowo krótkim czasie niewielkie fragmenty wydawnictwo jest w stanie pójść za chwilową modą i wypuścić sporą ilość tytułów, które będzie sprzedawać w cenie 2,5 funta za egzemplarz. Czy podobne praktyki spotkają również klasyków polskiej literatury?

Tematy: , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy