Córka Alana Moore’a napisała komiks o The Doors. W projekt zaangażowali się żyjący członkowie zespołu

8 marca 2021

Z okazji 50. rocznicy powstania albumu „Morrison Hotel” zespół The Doors doczekał się własnego komiksu. Publikacja, która zaczerpnęła nazwę od tytułu płyty, ukaże się pod koniec marca. Autorką scenariusza jest Leah Moore, córka Alana Moore’a, a ilustracje stworzyli utalentowani artyści komiksowi.

Leah Moore przyznaje, że zafascynowała się Jimem Morrisonem i spółką w 1987 roku, kiedy miała niespełna dziesięć lat i zetknęła się z ich muzyką w filmie „Straceni chłopcy”. W 1992 roku nakłoniła nauczycieli, by podczas wycieczki do Paryża zabrali całą klasę na cmentarz Père-Lachaise, gdzie znajduje się grób Morrisona. Zapamiętała to jako bardzo intensywne przeżycie: grupa nastolatków stojąca w ulewnym deszczu, zapatrzona w stosy kwiatów i kadzideł. Jak zdradziła w ubiegłym roku w wywiadzie dla magazynu „Rolling Stone”, miała wówczas wrażenie obcowania z czymś prawdziwie monumentalnym.

Po latach Leah Moore dostała szansę na uhonorowanie ulubionego zespołu za pośrednictwem medium komiksowego. Dla autorki szczególnym doświadczeniem było spotkanie z ostatnimi żyjącymi członkami The Doors, gitarzystą Robbym Kriegerem i perkusistą Johnem Densmore’em, którzy zaangażowali się w pracę nad komiksem. „To niezwykli, legendarni ludzie i artyści, więc myśl o tym, że miałabym po prostu wejść i powiedzieć im cześć… nigdy nie przypuszczałam, że to w ogóle możliwe” – mówiła Leah.

Komiks „Morrison Hotel” opowiada o okresie, w którym powstał album zespołu pod tym samym tytułem. Leah Moore luźno powiązała utwory z płyty z ważnymi wydarzeniami z epoki, jak wojna w Wietnamie, lądowanie na Księżycu, walka o prawa obywatelskie mniejszości czy zbrodnie Charlesa Mansona. Wydawnictwo ma również pokazywać, w jaki sposób The Doors wpływali na innych artystów, poetów i buntowników, także tych z kolejnych pokoleń, i jak odnaleźli się w przejściu między epoką wolności lat 60. i burzliwych zawirowań lat 70. Oprócz The Doors w komiksie w epizodycznych rolach występują inni muzycy z tamtych czasów, między innymi John Lennon.

Zdaniem Leah Moore trudno wyobrazić sobie lepszy temat dla komiksu niż The Doors. „Mają w sobie teatralność, zuchwałość i sposób opowiadania historii idealnie pasujący do komiksu… Słowa, które napisali, i energia, z którą grali, wręcz proszą się o wykorzystanie w takiej formie” – powiedziała Moore.

Poniżej możecie zobaczyć przykładowe plansze z komiksu „Morrison Hotel”, które pokazują członków The Doors stresujących się nieobecnością Jima Morrisona tuż przed niesławnym występem 1 marca 1969 roku w Dinner Key Auditorium w Miami:

[kch]

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy