banner ad

Coppola, Scorsese, Musk, Holland ? znane osobistości z Polski i ze świata włączyły się w przepisywanie „Ziemi obiecanej” Reymonta

21 września 2019


Znane osobistości z Polski i ze świata ? w tym Francis Ford Coppola, Martin Scorsese, Elon Musk, Agnieszka Holland, Wojtek Smarzowski i Jerzy Stuhr ? włączyli się w realizację niecodziennego projektu polegającego na przepisaniu ręcznie „Ziemi obiecanej” Władysława Reymonta.

Kiedy w 1921 roku przedłożono Akademii Szwedzkiej propozycję Nagrody Nobla dla Władysława Reymonta, nominujący załączyli całość dorobku pisarza. Procedury były żmudne i biurokratyczne, w bałaganie zaginąć miał przesłany Akademii rękopis „Ziemi obiecanej”.

W związku z przypadającą w 2021 roku setną rocznicą zaginięcia rękopisu i dwusetną rocznicą urodzin Łodzi przemysłowej Fundacja Atlas Sztuki podejmuje próbę stworzenia niezwykłego manuskryptu. Manuskryptu, który ma nie tyle zastąpić rękopis zagubiony w Sztokholmie, co wskrzesić na nowo mit Łodzi i dać miastu napęd do równie żywiołowego rozwoju w przyszłości.

„Reymont wybrał biblijny tytuł, by podkreślić rozdźwięk między zamiarem a realizacją. Nie przewidział, że po stu latach ten sam tytuł pozbawiony ironii stanie się jedną z najczęściej cytowanych formuł określających tożsamość miasta” ? pisze Andrzej Walczak, jeden z prezesów Grupy Atlas. „Nie powinno więc nikogo dziwić, iż budując fundament na trzecie stulecie naszego miasta, budujemy go na 'ziemi’ dobrze nam znanej, a Wam znanej z najpiękniejszego filmu w historii polskiej kinematografii, filmu oscarowego reżysera Andrzeja Wajdy pod tym samym tytułem”.

Do udziału w przepisywaniu dzieła Władysława Reymonta włączyli się reżyserzy Francis Ford Coppola, Martin Scorsese, Lech Majewski, Agnieszka Holland i Wojtek Smarzowski, miliarder Elon Musk, przedstawiciele świata literatury, jak Witold Bereś, Jacek Dukaj i Katarzyna Bonda, a także politycy od prawa do lewa, w tym Jarosław Kaczyński i Barbara Nowacka.

Swój wkład w projekt mogą mieć również internauci. Wystarczy wybrać jeden z niezapisanych jeszcze wersów tekstu na stronie promised.pl, napisać go odręcznie, złożyć podpis, zrobić zdjęcie lub skan i przesłać w zamieszczonym tam formularzu.

21 stycznia 2021 roku manuskrypt „Ziemi obiecanej” zostanie złożony w Urzędzie Prezydenta miasta Łodzi. „W naszym projekcie mamy do 'napisania’ ? w dwóch tomach ? kilkaset kart 'Ziemi Obiecanej’. To one, w naszym zamiarze, pokazane w Łodzi i innych miastach świata, powielane niczym drukowana książka, uwiodą świat na wzór i podobieństwo wielkiego oryginału Władysława Reymonta” ? piszą przedstawiciele Fundacji Atlas Sztuki.

[am]
źródło: Fundacja Atlas Sztuki

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: newsy