Colson Whitehead z drugą Nagrodą Pulitzera! Tym razem jury doceniło jego powieść „Miedziaki”
Rozdano tegoroczne Nagrody Pulitzera! W dziedzinie literatury pięknej jury postanowiło uhonorować Colsona Whiteheada za powieść „Miedziaki”. Tym samym autor został czwartym pisarzem w historii, który otrzymał nagrodę dwukrotnie. Wcześniej zaszczytu tego dostąpił w 2017 roku dzięki książce „Kolej podziemna. Czarna krew Ameryki”.
W uzasadnieniu przyznania nagrody czytamy, że „Miedziaki” to „oszczędne i wstrząsające studium nadużyć w zakładzie poprawczym na Florydzie w czasach Jima Crowa, które jest ostatecznie przejmującą opowieścią o ludzkiej wytrwałości, godności i odkupieniu”. Sam autor zareagował na wieści w bardzo oszczędny sposób, publikując na Twitterze swoje zdjęcie w maseczce i w koszulce z logiem zespołu The Misfits.
? colson whitehead (@colsonwhitehead) May 4, 2020
Akcja „Miedziaków” rozgrywa się na Florydzie w latach 60., gdy obowiązywała segregacja rasowa. Fabuła nawiązuje do prawdziwej historii zakładu poprawczego The Nickel Academy („nickel” – miedziak, pięciocentówka, stąd tytuł). W teorii zakład miał resocjalizować młodych przestępców, pomagać im w powrocie na łono społeczeństwa i prowadzeniu produktywnego życia. W rzeczywistości personel znęcał się nad chłopcami, którzy byli bici, dręczeni i wykorzystywani seksualnie. Głównym bohaterem „Miedziaków” jest czarnoskóry nastolatek Elwood Curtis. Jeden błąd przekreśla jego nadzieje na studia i skazuje na pobyt w poprawczaku.
„Czy jesteś młodym czarnoskórym człowiekiem na Florydzie w 1962 roku czy w 1986 w Nowym Jorku, kiedy ja dorastałem, w każdej chwili możesz dostać się w sidła sił porządku. I wtedy w ciągu sekundy twoje życie się zmienia” – powiedział w nawiązaniu do fabuły książki Colson Whitehead w wywiadzie dla „Entertainment Weekly” z lipca 2019 roku. Autor „Miedziaków” jest czwartym pisarzem, który otrzymał Pulitzera dwukrotnie. Wcześniej dokonali tego tylko Booth Tarkington, William Faulkner i John Updike.
Wśród innych tegorocznych kategorii literackich za najlepszą książkę biograficzną uznano „Sontag: Her Life and Work” Benjamina Mosera, analizującą postać pisarki, eseistki i aktywistki społecznej Susan Sontag. Zdaniem kapituły publikacja ta „uchwyciła geniusz i człowieczeństwo Sontag, jednocześnie portretując jej uzależnienia, problemy z własną seksualnością i chwiejne fascynacje”. W kategorii „książka historyczna” zwyciężyła książka „Sweet Taste of Liberty: A True Story of Slavery and Restitution in America” W. Caleba McDaniela. Jest to niezwykła opowieść o Henrietcie Wood, która urodziła się jako niewolnica, została wyzwolona w 1848 roku, a potem ponownie uwięziona i sprzedana, aż wreszcie udało jej się pozwać swojego oprawcę.
Za wybitne osiągnięcie w twórczości dramaturgicznej wyróżniono Michaela R. Jacksona, twórcę musicalu „A Strange Loop”. W sztuce śledzimy „proces twórczy autora, idącego śladem problemów z tożsamością, rasą i seksualnością, które niegdyś zepchnęły go na margines społeczeństwa, by przekuć je w refleksję nad uniwersalnymi ludzkimi lękami”. W kategorii poetyckiej doceniono Jericha Browna za tomik „The Tradition”. To trzecia książka urodzonego w Luizjanie poety. Pierwsza, „Please”, zdobyła w 2009 roku American Book Award.
Nagroda za reportaż powędrowała do dwojga autorów, Anne Boyer za „The Undying: Pain, Vulnerability, Mortality, Medicine, Art, Dreams, Data, Exhaustion, Cancer, and Care” oraz Grega Grandina za „The End of the Myth: From the Frontier to the Border Wall in the Mind of America”. Pierwsza z nich określona została jako „elegancka i niezapomniana opowieść o brutalności choroby i realiach opieki onkologicznej w Stanach Zjednoczonych”. Druga natomiast „bada amerykański mit nieograniczonej ekspansji”, tworząc jednocześnie „interesujący kontekst dla obecnej sytuacji politycznej”.
Nagroda Pulitzera wręczana jest od 1917 roku przez jury działające przy Wyższej Szkole Dziennikarstwa Uniwersytetu Columbia. Zwycięzcy otrzymują świadectwo i czek na 15 tysięcy dolarów. Nagroda wiąże się również z dużym prestiżem. W przypadku literatury skutkuje to znacznym wzrostem sprzedaży książek. W tym roku, z uwagi na pandemię koronawirusa, laureaci zostali ogłoszeni wirtualnie.
[kch]
TweetKategoria: newsy