Co wiemy o nowej powieści Roberta Harrisa?

29 lipca 2019


Dwa lata po wydaniu „Monachium” do księgarń w Wielkiej Brytanii ma trafić nowa powieść Roberta Harrisa. Światowa premiera książki zapowiedziana jest dokładnie na 5 września, a my możemy wreszcie poznać bardziej szczegółowe informacje na temat fabuły.

Nowa powieść Roberta Harrisa będzie nosić tytuł „The Second Sleep” (z ang. „Drugi sen”) i zgodnie z pierwszymi recenzjami dostępnymi w sieci trudno o niej pisać, nie odbierając czytelnikom części przyjemności z lektury. Dlatego ostrzegamy, że w dalszej części tekstu mogą znajdować się spoilery.

Z informacji udostępnionych przez brytyjskiego wydawcę dowiadujemy się, że akcja książki zaczyna się w 1468 roku. Młody ksiądz, Christopher Fairfax, przybywa do odległej wioski na wzgórzach Exmoor, aby odprawić pogrzeb starego miejscowego kapłana. Liczy, że wróci do siebie w Exeter w ciągu jednego lub dwóch dni. Oczywiście pozostanie na miejscu znacznie dłużej.

Zmarły ksiądz ze wsi był kolekcjonerem zakazanych rzeczy. W małym gabinecie na plebanii znajdują się półki wypełnione starymi księgami. Traktują one głównie o Apokalipsie sprzed wielu lat. Niektóre tytuły to kopie dzieł, które Kościół publicznie spalił w innych miastach. Proboszcz posiadał również dziwne przedmioty: stare monety, fragmenty szkła, klucze, talerze i ludzkie kości.

Czy to obsesja na punkcie przeszłości doprowadziła do jego śmierci? A może odkrył coś, co przez stulecia pozostawało tajemnicą? Krok po kroku Fairfax zagłębia się w pobliskie wzgórza, aby poznać sekret. Wszystko, w co wierzy ? na temat siebie, własnej wiary i historii swojego świata ? poddane zostanie próbie.

Czytelników, którzy pamiętają zeszłoroczną wypowiedź Harrisa, że powieść będzie rozgrywać się w odległej przyszłości, mogą zdziwić powyższe informacje. Najwyraźniej jednak autor szykuje dla czytelników fabularną niespodziankę, ponieważ brytyjski wydawca zapowiada „The Second Sleep” jako wymykający się klasyfikacjom thriller, który opisuje świat z jednej strony dobrze nam znajomy, a z drugiej dziwnie obcy. „’The Second Sleep’, podobnie jak 'Vaterland’, rozgrywa się w świecie spekulatywnym, który miesza przeszłość i przyszłość” ? komentuje krótko Robert Harris. W przedpremierowych recenzjach padają opinie, że to zupełnie inna książka w dorobku pisarza, a nawet że to jedna z najlepszych tegorocznych powieści… dystopijnych.

Brzmi intrygująco. Co zaserwuje nam Harris? Przekonamy się już niebawem. Polski przekład książki opublikuje najpewniej wydawnictwo Albatros. Na dodatek zostały już zakupione prawa do ekranizacji powieści. Serial na podstawie „The Second Sleep” chcą nakręcić producenci „Downton Abbey” i „Upadku królestwa”.

Na zdjęciu poniżej: pierwsze wydrukowane egzemplarze powieści „The Second Sleep”, które przesłano Robertowi Harrisowi.

[am]
fot. FT Life, Robert Harris

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy