Co wiemy o czytelnikach e-booków w wielkim mieście? Wyniki badań Virtualo

20 sierpnia 2013

czytanie e-booków w wielkim mieście
Ponad 52 % mieszkańców naszej stolicy uważa, że przyszłość książek to e-booki. Firma Virtualo zapytała ponad pół tysiąca warszawiaków: czy czytają książki i e-booki, jaką literaturę najczęściej wybierają, gdzie i kiedy znajdują czas na lekturę.

Ku zaskoczeniu ankietera na pytanie, czy respondent w ciągu ostatnich trzech miesięcy znalazł czas, aby przeczytać książkę lub e-booka o objętości powyżej 100 stron aż 87% osób odpowiedziało twierdząco, co oznaczałoby, że duże miasta znacząco podnoszą statystyki czytelnictwa w Polsce. Jeśli chodzi o preferencje co do formatu lektury, 64% respondentów zadeklarowało, że czyta książki papierowe, a aż 20% czyta zarówno książki tradycyjne jak i e-booki. 3% wszystkich pytanych stwierdziło, iż czyta tylko książki elektroniczne, co również potwierdzają szacunkowe dane prezentowane w innych badaniach dotyczących polskiego czytelnictwa. Łącznie więc niemalże co czwarty ankietowany mieszkaniec dużego miasta systematycznie lub okazjonalnie czyta e-booki (23% respondentów).

Virtualo - czytanie e-booków

Kim są czytelnicy e-booków w wielkim mieście? Wśród respondentów czytających e-booki dominują ludzie młodzi: 36% to studenci, a 19% uczniowie (powyżej 15 roku życia), co potwierdza fakt, iż najchętniej z nowych technologii korzysta młode pokolenie. Liczną grupę e-czytelników (ponad 21%) stanowią również specjaliści niższego i średniego szczebla z różnych branż, m.in. z marketingu, finansów oraz służba zdrowia i nieruchomości. W kolejnej grupie (12%) znalazły się osoby związane z edukacją: nauczyciele, wykładowcy; przedstawiciele mediów i kultury: dziennikarze, pisarze jak również prawnicy oraz architekci.

Virtualo - czym zajmują się czytelnicy e-booków

Z jakich urządzeń korzystają zwykle e-czytelnicy? Jak wynika z sondy, większość osób posiadających urządzenia umożliwiające czytanie cyfrowe, korzysta z dwóch lub więcej urządzeń, często posługując się wygodną opcją czytania w chmurze (cloud reading). Wśród ponad 100 respondentów posiadających takie urządzenia, aż 48% zapytanych osób posiada czytnik e-booków. Wśród czytników dominują urządzenia firmy Amazon, które stanowią ponad 60% wszystkich czytników. Tablety i smartfony stanowią 30% i 24% posiadanych przez e-czytelników urządzeń, a 43% stanowią laptopy i komputery stacjonarne.

Virtualo - na jakich urządzeniach czytamy e-booki

W jaki sposób e-czytelnicy pozyskują książki cyfrowe? Ponad 43% respondentów badania Virtualo odpowiedziało, że zdobywa e-booki z portali, na których można „chomikować zasoby”. Ten sposób pozyskiwania treści preferują przede wszystkim młodzi ludzie, co może oznaczać, iż prawdopodobnie nadal będą korzystać z kontentu cyfrowego z nielegalnych źródeł w dorosłym życiu. Ponad 28% ankietowanych odpowiedziało, że kupuje e-booki w księgarniach, co oznacza, że aktualnie co trzeci mieszkaniec dużego miasta jest gotowy zapłacić za treści cyfrowe. Dla 17% pytanych głównym źródłem pozyskania e-booków jest rodzina i przyjaciele, którzy pożyczają lub przekazują e-książki naszym respondentom w prezencie. Ponad 10% mieszkańców miast pobiera z sieci tylko darmowe książki, głównie klasykę, co świadczy o tym, iż przy zakupie książki w wersji papierowej lub elektronicznej wciąż bardzo istotna jest cena.

Virtualo - skąd czytelnicy pozyskują e-booki

Gdzie najczęściej mieszkańcy czytają książki i e-booki? Większość czytelników ceni sobie lekturę w domowym zaciszu – taką odpowiedź wskazało aż 41% respondentów. Na drugim miejscu znalazło się czytanie w komunikacji miejskiej – aż 23 % mieszkańców stolicy czyta książki w autobusie, metrze lub w tramwaju. Ponad dwukrotnie częściej taką odpowiedź wskazywały osoby posiadające e-czytnik. Dla 17 % pytanych najlepszym okazją do czytania jest z kolei podróż pociągiem, samolotem lub samochodem.

Virtualo - gdzie czytać

Co się czyta w wielkim mieście? Jak wynika z badania Virtualo mieszkańcy stolicy najczęściej czytają fantastykę – tę kategorię wskazało 21% respondentów czytających zarówno książki jak e-booki. Na drugim miejscu znalazły się książki sensacyjne: kryminały, horrory – łącznie 19% wskazań. Mieszkańcy stolicy sięgają również po literaturę faktu ? 16%, czyli beletryzowaną historię, biografie i reportaże. Taką samą liczbę 16% stanowią czytelnicy literatury pięknej, co może się wiązać z możliwością legalnego ściągnięcia dużej liczby bezpłatnych pozycji udostępnianych przez wydawnictwa, dystrybutorów i serwisy. Z kolei 12% wybiera tytuły z kategorii: powieści, psychologia, ezoteryka, etnografia, kulturoznawstwo. W kolejnej grupie 8% znalazły się tytuły związane z edukacją w tym lektury szkolne, słowniki i podręczniki akademickie. Czytelnicy i e-czytelnicy korzystają również z poradników ? 3% wskazań i z książek specjalistycznych z dziedziny prawa, podatków, biznesu ? również 3%.

Virtualo - ulubione gatunki

Odpowiedzi uzyskane od respondentów badania oraz zebrane dane świadczą, iż e-booki zyskują entuzjastów zarówno wśród osób młodych, chętnie korzystających z nowoczesnej formy czytania jak osób dojrzałych, które powoli przekonują się do e-lektury. Mieszkańcy miast, jak wynika z badania Virtualo, to stale rosnąca grupa obecnych i potencjalnych e-czytelników. Jak deklaruje ponad połowa respondentów, e-booki to przyszłość książki, co pozwala sądzić, iż w ciągu najbliższych lat książki elektroniczne umocnią swoją pozycję na rynku wydawniczym, a za jakiś czas być może nawet zdominują.

Virtualo - jaka jest przyszłość książek

Badanie Virtualo zostało zrealizowane w formie sondy ulicznej na próbie ponad pół tysiąca Warszawiaków w lipcu 2013 w centrum Warszawy.

fot. Jens Schott Knudsen

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy