banner ad

Co by wyszło, gdyby Adam Mickiewicz nagrał swoją „Patointeligencję”

24 grudnia 2019


Twórcy popularnego fanpage?a satyrycznego „Facecje” reagują na wszelkie nowinki popkulturowe, dlatego też nie mogli przejść obojętnie obok komentowanego niemal wszędzie w ostatnich dniach nagrania „Patointeligencja” rapera Maty i odpowiedzieli własną wersją, w której głos oddali… Adamowi Mickiewiczowi.

Utwór „Patointeligencja” mało znanego do niedawna rapera Maty w ciągu dwóch tygodni od debiutu w sieci osiągnął wynik blisko 10 milionów wyświetleń. Na popularności nagrania miał zdaniem wielu komentatorów zaważyć fakt, że autor w tekście opisał coś, czego dotąd nie opisywano, czyli problemy młodzieży z tak zwanych dobrych domów. Oczywiście jest to nieprawda. Powstały wcześniej utwory muzyczne na ten temat, nie mówiąc o książkach. Przykładowo Bret Easton Ellis już w latach 80. poświęcił temu zjawisku całą powieść zatytułowaną „(Od)loty godowe”. Raper Mata może jednak przypisać sobie wprowadzenie do obiegu słowa „patointeligencja”, które w ostatnich dniach odmieniane było w mediach przez wszystkie przypadki.

Maciej Kaczyński, czyli połowa duetu odpowiedzialnego za fanpage „Facecje”, to humanista z wykształcenia. Na „Patointeligencję” zareagował więc w prześmiewczy sposób, sięgając do literatury. Swój utwór zatytułował „Pato emigracja”, a podmiotem lirycznym uczynił Adama Mickiewicza. „Mój ziomo w Filomatach grzał tabakę pierwszego września / Po pierwszej szczypcie nie miał hajsu na drugą i przestał / a nam ze wstydu mówił że to alergia” ? rapuje Kaczyński przebrany za naszego wieszcza narodowego. W tekście nie mogło oczywiście zabraknąć nawiązań do osobistych sympatii i antypatii Mickiewicza. Autor „Pana Tadeusza” wymienia więc w utworze: „Mój wieszczo Krasiński, mój leszczo Słowacki, / ziom Norwid, ziom Chopin, mój mistrzo Towiański”.

Teledysk do „Pato emigracji” Adama Mickiewicza możecie zobaczyć poniżej. Cały tekst utworu znajdziecie w opisie filmu na kanale YouTube:

[am]

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy