Chuck Palahniuk opublikuje w styczniu autobiograficzny poradnik pisania

4 grudnia 2019


Chuck Palahniuk zapowiada na styczeń 2020 roku publikację poradnika dla aspirujących pisarzy. Książka będzie miała podobny charakter jak „O pisaniu. Pamiętnik rzemieślnika” Stephena Kinga, co oznacza, że kulisy pisarstwa oraz porady dla młodych adeptów pióra zostaną wymieszane z doświadczeniami i wspomnieniami autora.

Jak informuje amerykański wydawca, Grand Central Publishing, książka zatytułowana „Consider This: Moments in My Writing Life After Which Everything Was Different” (z ang. „Rozważ to: chwile w moim pisarskim życiu, po których wszystko było inne”), jest niesamowitą mieszanką wspomnień z życia Palahniuka oraz jego ulubionych i zaprzyjaźnionych pisarzy z bardzo szczegółowymi i praktycznymi poradami opartymi na klasycznych dziełach, a także własnej twórczości autora. Wszystko to okraszone jest odniesieniami do mitologii, filmu, antropologii językowej oraz mnóstwem anegdot.

Choć Palahniuk znany jest z minimalistycznego, konwersacyjnego stylu pisania, ale ze wskazówek, które zawarł w poradniku, korzyści mogą odnieść wszyscy aspirujący pisarze. Publikacja zawiera również krótką listę książek, które autor poleca przeczytać. Można powiedzieć, że przesłanie Palahniuka sprowadza się do stwierdzenia: nie pisz, aby cię polubili, ale żeby cię zapamiętali.

„Consider This” stanowi początek nowej drogi w życiu pisarza, zarówno zawodowej, jak i osobistej. Udało mu się już zamknąć najbardziej burzliwy rozdział w karierze, który nieomal przypłacił bankructwem. A to z powodu księgowej zatrudnionej przez nowojorską agencję literacką Donadio & Olson, która zdefraudowała 3,4 miliona dolarów należących do Chucka Palahniuka i innych reprezentowanych przez tę firmę pisarzy. Teraz autor posiada nowego agenta literackiego, który znalazł dla niego nowego wydawcę. Uczęszcza regularnie na spotkania anonimowych alkoholików i od blisko czterech miesięcy jest trzeźwy. Pracuje już też nad nową powieścią „The Invention of Sound”, która ukaże się w Stanach we wrześniu 2020 roku.

Nie wiadomo niestety, czy poradnik i nowa powieść ujrzą światło dzienne w naszym kraju, ponieważ polski wydawca Palahniuka, oficyna Niebieska Studnia, od ponad dwóch lat nie daje znaku życia. Może znajdzie się jakiś inny chętny wydawca?

[am]

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy