Chiny: po raz pierwszy pisarz uczestniczył w spotkaniu za pośrednictwem hologramu

25 sierpnia 2019


Czytelnicy obecni w dniu otwarcia na 26. Międzynarodowych Targach Książki w Pekinie, które trwały od 21 do 25 sierpnia, jako pierwsi na świecie mieli okazję wziąć udział w spotkaniu, na którym pisarz nie był obecny ciałem, lecz za pośrednictwem hologramu.

Nowe technologie coraz odważniej wykorzystywane są podczas spotkań autorskich. Wielokrotnie już podczas takich wydarzeń łączono się audiowizualnie z rozmówcami, którzy z różnych przyczyn nie mogli stawić się na miejscu osobiście. Rozwiązania takie pomagają też w kontaktach z publicznością twórcom, którzy nie chcą ujawniać swojego wizerunku, o czym mogli przekonać się uczestnicy spotkania zorganizowanego 8 sierpnia w warszawskiej kawiarni Kulturalna. Malcolm XD, autor internetowych past i bardzo dobrze przyjętej debiutanckiej powieści „Emigracja” (książka sprzedała się już w nakładzie 30 tysięcy egzemplarzy), kryje swoją tożsamość, dlatego na pytania prowadzącego wydarzenie Piotra Cyrwusa i czytelników odpowiadał drogą internetową, korzystając z modulatora głosu. Natomiast jego miejsce na scenie zajął stary automat do gier.

Automat do gier Malcolma XD i prowadzący rozmowę Piotr Cyrwus podczas spotkania w Kulturalnej.

W Chinach uczyniono o krok dalej, co stanowi przedsmak tego, jak mogą wyglądać spotkania autorskie w przyszłości. Główną atrakcją 26. Międzynarodowych Targów Książki w Pekinie była technologia 5G. Aby zaprezentować możliwości, jakie daje nowy standard łączności, zorganizowano pionierskie spotkanie z tybetańskim poetą i powieściopisarzem Alaim (na zdj. głównym). Uczestnicy wydarzenia zobaczyli na scenie nie autora, lecz jego hologram. Sam pisarz przebywał daleko w innym pokoju. Przy wsparciu technologii 5G, która zapewniła wysoką prędkość internetu, rozmowa przebiegła bez jakichkolwiek zakłóceń technicznych.

Alai przyznał, że takie rozwiązanie może znaleźć szerokie zastosowanie na rynku książki. W przyszłości wydawcom łatwiej będzie organizować spotkania pisarza z czytelnikami nawet w odległych dla niego miejscach, ponieważ autor będzie mógł przebywać podczas wydarzenia u siebie w gabinecie, połączony z uczestnikami internetem, a na miejscu wyświetlany będzie jedynie jego hologram. Podejrzewamy, że z pomysłu może skorzystać kiedyś na przykład Stephen King, który nie znosi latać samolotem, dlatego tak rzadko pojawia się w Europie. Pytanie tylko brzmi, czy czytelników zadowoli kontakt z hologramem, który jakby nie patrząc jest jednak tylko namiastką żywego człowieka?

[am]
fot. (1) CCTV, (2) Jakub Celej
źródło: China Daily

Tematy: , ,

Kategoria: newsy