banner ad

Chińska księgarnia znalazła oryginalny sposób na zwiększenie dochodów. Organizuje wesela dla miłośników książek

19 czerwca 2018


W czasach gdy na popularności zyskuje sprzedaż książek w Internecie, tradycyjne księgarnie muszą szukać oryginalnych sposobów, aby zwiększyć swoje dochody i utrzymać dobrą pozycję na rynku. Księgarnia Gogol w Harbinie w chińskiej prowincji Heilongjiang wyspecjalizowała się w organizowaniu uroczystości weselnych dla miłośników książek.

Od momentu otwarcia w 2014 roku w księgarni zorganizowano już 36 uroczystości weselnych. Zdjęcia wszystkich par młodych zdobią jedną ze ścian. W odróżnieniu od tradycyjnych wesel w hotelach i restauracjach księgarnia oferuje klientom możliwość wyprawienia bardziej kameralnej uroczystości, na którą zaprasza się najbliższych krewnych i przyjaciół.

Pierwsza propozycja zorganizowania wesela pojawiła się niedługo po rozpoczęciu działalności. Dwoje wykładowców z uniwersytetu, którzy pasjonują się książkami, postanowiło zrezygnować z długiego miesiąca miodowego i wyprawić bliskim przyjęcie w księgarni. Neoklasycystyczny wystrój Gogola dawał możliwość wytworzenia odpowiedniej atmosfery.

Yu Bing, dyrektorka księgarni, nie miała wtedy jeszcze żadnego doświadczenia w planowaniu wesel. Podeszła jednak do zadania z zapałem. Z pomocą zwróciła się do wszystkich znajomych. Przygotowania do ceremonii zajęły prawie dwa miesiące, podczas których regularnie konsultowała się z parą, aby zapewnić państwu młodym niezapomniane wspomnienia.

Pierwsze wesele wyprawione w Księgarni Gogol.

Wesele odbyło się pod koniec 2014 roku. W dniu ślubu kwiaty zdobiły żyrandole i półki z książkami, a skrzypek grał pieśni miłosne. Państwo młodzi spisali wcześniej historię swojego poznania i zadbali o to, aby rozdać ją gościom w prezencie w formie książki. W połowie wesela goście zostali poproszeni o przeczytanie wierszy, które miały być formą błogosławieństwa dla nowożeńców. Wszyscy uczestnicy byli pod wrażeniem uroczystości, a dla Księgarni Gogol stanowiło to odpowiedni bodziec do kontynuowania tej formy zarobkowania.

Yu Bing i jej zespół nie są pierwszymi, którzy zorganizowali w swojej księgarni wesele. W odróżnieniu od innych książnic zdążyli jednak wyspecjalizować się w tej dziedzinie. Od 2014 roku opracowali bogatą ofertę dla miłośników książek, którzy chcieliby świętować dzień zaślubin w murach księgarni. Posiadają czerwony dywan, na którym nadrukowano wiersze miłosne. Goście mogą otrzymać wyjątkowe prezenty, jak książki, zakładki i pocztówki, zaprojektowane indywidualnie na każdy ślub. Pomyślano również o wielu innych atrakcjach.

Oczywiście w Księgarni Gogol literatura wciąż jest najważniejsza i to jej sprzedażą zajmują się na co dzień pracownicy. Wesela to po prostu dodatek, który sprawia, że prowadzenie interesu jest znacznie bezpieczniejsze z finansowego punktu widzenia, ponieważ przynosi niemałe korzyści materialne.

„Tradycyjne księgarnie stawiają czoła wielu wyzwaniom ze strony internetowych konkurentów, więc musimy reagować, opracowując nowe sposoby rozwoju. Organizowanie wesel w księgarniach jest dobrym pomysłem, ponieważ tego typu propozycje są mile widziane przez młodych ludzi i sprawiają, że o książkach znowu się mówi” ? komentuje Yu Bing w rozmowie z „China Daily”.

Poniżej znajdziecie kilka więcej zdjęć Księgarni Gogol:

[am]
fot. Ergeng TV, QD Caijing
źródło: China Daily

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy