Chińscy projektanci przerobili stary rower na mobilną bibliotekę przypominającą biedronkę

6 maja 2019


Mieszczące się w Pekinie studio architektoniczne i projektowe Luo Yujie Studio wpadło na pomysł, jak można wykorzystać stare, porzucone rowery i inne odpady przemysłowe. Na ich bazie zbudowano prototyp mobilnej biblioteki przypominającej biedronkę.

W ostatnich latach da się zauważyć wzrost popularności rowerów, które z pewnością są dużo bardziej ekologicznym środkiem transportu niż samochody. Niestety, jak każda moda ta też niesie za sobą również jakieś skutki uboczne. Nieokiełznana ekspansja handlowa i pogoń za nowszymi i ładniejszymi modelami sprawiły, że wiele starszych, ale wciąż sprawnych rowerów zostało zmuszonych do „przejścia na emeryturę”. Dwóch chińskich projektantów przemyślało możliwość ponownego wykorzystania tych porzuconych jednośladów w przyjazny sposób. Tak narodził się pomysł mobilnej biblioteki przypominającej biedronkę.

Do budowy prototypu wykorzystano porzucony rower, arkusze starej blachy samochodowej i pozostałości drewnopochodnych płyt. Rower przerobiono na trójkołowy pojazd o dużej ładowności. Patrząc od góry do dołu, półki robią się stopniowo coraz szersze, dzięki czemu najniższa z nich może dodatkowo służyć dzieciom jako siedzenie. Aby zabezpieczyć część ekspozycyjną, zaprojektowano specjalne pokrywy, których kształt został zainspirowany skrzydłami biedronek ? owadów, z którymi dzieci są dobrze zaznajomione. Dla lepszej stabilności pojazdu na końcu zamontowano małe kółko pomocnicze.

Projektanci podkreślają, że pojazd sprawdzi się nie tylko jako mobilna biblioteka, ale też na przykład może pełnić rolę straganu czy przenośnej sali lekcyjnej, jeśli nauczyciel zechce przygotować dla uczniów lekcję poglądową na świeżym powietrzu.

Taki „pożyteczny owad” poruszający się po „miejskim liściu” stanowi doskonały dowód na to, że odpady można w pomysłowy sposób przekształcać w prawdziwe skarby, a przy okazji dbać o środowisko.

[edm]
fot. Jin Weiqi

Tematy: , ,

Kategoria: newsy