China Miéville po raz kolejny nominowany do nagrody im. Arthura C. Clarke?a

28 marca 2012


China Miéville znalazł się obok Charlesa Strossa, Grega Beara i Sheri S. Tepper na liście nominowanych do nagrody Arthura C. Clarke’a za rok 2012. Dzięki temu autor „Krakena” ma możliwość zdobyć laur po raz czwarty, co jest wydarzeniem bez precedensu.

Miéville jest jedynym autorem, który dostał nagrodę więcej niż dwa razy. Udało mu się już w 2001 roku za „Dworzec Perdido”, w 2005 roku za „Żelazną Radę” oraz w 2010 za „Miasto i miasto”. Tym razem nominowany został za swoją najnowszą powieść, „Embassytown”. I chociaż w sieci pojawiły się głosy zdziwienia z powodu kolejnej nominacji, według przewodniczącego jury, Andrew M. Butlera, nie ma powodów, dla których nie można by ponownie przyznać nagrody Miéville’owi.

„Nie ma żadnych reguł przeciwko temu” ? wyjaśnił. „’Embassytown’ to świetna książka, zbiera wspaniałe recenzje. Jeśli jury powie, że to najlepsza książka, to będzie najlepszą książką(?) Nie wybieramy patrząc czyja to kolej, wybieramy po prostu najlepszą książkę.”

Wszystkie cztery pozycje znajdujące się na liście Butler ocenił jako „dość ponure”, ale powiedział, że to tylko odzwierciedla świat wokół nas: „Jesteśmy w ciemnym miejscu teraz, i pisarze SF reagują na to.”

Wyłonienie najlepszej książki nastąpi w dniu 2 maja na ceremonii wręczenia nagród, która ma się odbyć w Londynie. Zwycięzca otrzyma czek na kwotę 2012 funtów i pamiątkową podpórkę na książki.

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy