Chcą zbudować pierwszą w Polsce chatkę do czytania

6 grudnia 2018


Dwójka pasjonatów, Bartek Kraciuk i Marta Puchalska-Kraciuk, planuje zbudować w urokliwej wsi pod Warszawą pierwszą w Polsce chatkę do czytania. Domek będzie do wynajęcia dla każdego. Jeśli więc marzy wam się wypoczynek z dala od cywilizacji, z bogatą biblioteczką w zasięgu ręki, ta propozycja może was zainteresować.

Niewielkie chatki położone gdzieś na odludziu stały się w ostatnim czasie niezwykle popularne. Ludzie budują je w górach, w lasach, na drzewach, a nawet na wodzie. Niektóre przypominają tradycyjne domki sprzed wieków, inne z kolei zachwycają nowoczesnym projektem i pomysłowymi rozwiązaniami. Na stronie Cabin Porn znajdziemy tysiące zdjęć chatek z całego świata, najlepsze zebrano w książce o tym samym tytule, która ukazała się w Polsce nakładem wydawnictwa Smak Słowa.

Niektóre z tych domków mają jedno przeznaczenie: budowane są po to, aby móc w nich czytać. Do tej pory powstawały one z daleka od naszego kraju i najczęściej były to obiekty prywatne. Teraz taka chatka ma powstać w Polsce, a co więcej ? będzie mógł z niej skorzystać każdy.

Jeśli wizja spędzenia wolnego czasu w przytulnym i estetycznym domku na wsi, z wielkim oknem i ścianą pełną książek powoduje, że twoje serce zaczyna bić szybciej, to Bookworm Cabin (z ang. Chatka Mola Książkowego) jest dla ciebie. Zaprojektowany przez pracownię POLE Architekci domek stanie we wsi Adelin, położonej jakieś 50 kilometrów od Warszawy, na działce porośniętej drzewami, która znajduje się na skarpie i oferuje piękny widok na pobliskie pola.

Chatka ma mieć 25 metrów kwadratowych ? na tej powierzchni zmieści się przestronny salon z kominkiem, dwuosobowa sypialnia na antresoli, łazienka z toaletą i prysznicem, kuchnia oraz ? co najważniejsze ? duża biblioteczka. W końcu książki będą tu na pierwszym miejscu.

Pomysłodawcy projektu zbierają właśnie fundusze na realizację przedsięwzięcia ? można m.in. rezerwować już noclegi za pomocą platformy crowdfundingowej OdpalProjekt.pl. Budowa chatki powinna ruszyć w pierwszym kwartale 2019 roku, a wiosną będą mogli skorzystać z niej pierwsi goście. Prototypowy domek, ale bez biblioteczki, powstał wcześniej w polskich Tatrach, teraz czas na spełnienie czytelniczego marzenia ? nie tylko samych pomysłodawców, ale wszystkich miłośników książek.

[am]

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: newsy