Chcą zbudować Minas Tirith z „Władcy pierścieni” za 1,85 miliarda funtów

14 sierpnia 2015

chca-zbudowac-minas-tirith
Fani Tolkiena chcą zbudować w południowej Anglii naturalnej wielkości replikę Minas Tirith z „Władcy pierścieni”. Koszt budowy według wyliczeń powinien zmieścić się w kwocie 1,85 miliarda funtów. Fundusze na realizację przedsięwzięcia zbierane są poprzez kampanię crowdfundingową.

Wymyślone i opisane przez J.R.R. Tolkiena Minas Tirith to potężne miasto-twierdza, które wznosiło się na wysokość trzystu metrów ponad równiną. Złożone było z siedmiu poziomów, a każdy otoczony był własnym murem. Na szczycie miasta znajdowała się Cytadela, na terenie której stała Biała Wieża zwana też Wieżą Ectheliona. Minas Tirith uchodziło za cud architektoniczny Trzeciej Ery Śródziemia i jedną z najbardziej imponujących budowli fantasy.

Grupa zagorzałych fanów Tolkiena pragnie ów cud wybudować w Anglii. Nie są to jednak zwykli fani, ale profesjonalni architekci i inżynierowie. Mają odpowiednią dla takiego przedsięwzięcia wiedzę, jednak nie posiadają funduszy. Oszacowaną na 1,85 miliarda funtów kwotę planują zdobyć poprzez kampanię crowdfundingową w serwisie Indiegogo.

Jak wyliczyli, na same materiały budowlane potrzebne jest 1,4 miliarda funtów. Do tego dochodzi zakup działki ? 15 milionów, robocizna ? 188 milionów. Miasto miałoby zarabiać m.in. na organizowaniu wycieczek (25 funtów za zwiedzanie miasta) oraz sprzedaży lokali (mieszkanie z dwiema sypialniami na najniższym poziomie ma kosztować około 400 tysięcy funtów, penthouse ? prawie 1,8 miliona funtów).

Inicjatorzy kampanii zdają sobie sprawę, że przedsięwzięcie najpewniej nie dojdzie do skutku (potrzebną kwotę 1,85 miliarda należałoby zebrać w ciągu 60 dni, tymczasem przez dwa tygodnie wpłynęło jedynie nieco ponad 69 tysięcy). Gdyby jednak jakimś cudem uzyskano potrzebną kwotę, budowa Minas Tirith ruszyłaby jeszcze w tym roku. Zakończenie prac przewidziano na 2023 rok.

[aw]

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy