Chcą postawić pomnik Kajtka i Koka w Sopocie

29 sierpnia 2014

kajtek-i-koko-pomnik
Wielbiciele komiksów Janusza Christy chcą, aby w rodzinnym mieście autora, w Sopocie, stanął pomnik dzielnych marynarzy Kajtka i Koka, których przygody mieszkańcy Pomorza przez czternaście lat śledzili dzień w dzień w gazecie „Wieczór Wybrzeża”, a czytelnicy komiksów w całej Polsce poznali dzięki albumowym wznowieniom Egmontu.

Za inicjatywą „Tak dla pomnika Kajtka i Koka w Sopocie”, zawiązaną niedawno na Facebooku, stoi Norbert Rybarczyk, ilustrator i autor komiksów, prywatnie również wielki fan tego medium. Na pomysł wpadł, kiedy mieszkał w Sopocie. „Pomyślałem, że skoro w Zakopanym mają pomnik Koziołka Matołka, to byłoby po prostu fajnie, gdyby w Sopocie, mieście Janusza Christy, pojawił się porządny pomnik jego postaci komiksowych, Kajtka i Koko” – mówi w rozmowie z Booklips.pl.

Pomysł popiera wnuczka Janusza Christy i opiekunka nad jego spuścizną, Paulina Christa, która zdążyła się już skontaktować z Norbertem Rybarczykiem. Miasto Sopot, w którym autor spędził większość swojego życia, zdecydowanie zasługuje na tego typu pomnik, tym bardziej, że park dedykowany bohaterom komiksów Christy powstał już w Lubinie, miasteczku, z którym twórca w żaden sposób nie był związany.

Na chwilę obecną inicjatywa przybrała jedynie wirtualną postać: można się do niej przyłączyć poprzez polubienie fanpage’a na Facebooku. W przygotowaniu są pierwsze wizualizacje pomnika, który miałby stanąć w okolicach sopockiego molo. „Czekam, ile osób wyrazi swoje zainteresowanie pomysłem, i dopiero wtedy postaram się o odpowiednie zaprezentowanie koncepcji władzom miasta” – wyjaśnia Rybarczyk.

Kajtek i Koko byli protoplastami Kajka i Kokosza, dwóch słowiańskich wojów, którzy przynieśli Chriście ogólnokrajową sławę. Kiedy autorowi znudziła się tematyka przygodowa i fantastyczna, postanowił stworzyć komiks o bliźniaczo podobnych bohaterach, których przedstawił jako przodków dwójki marynarzy, zaś akcję usytuował we wczesnym średniowieczu na ziemiach polskich. Komiksy Christy ukazały się w łącznym nakładzie 10 milionów egzemplarzy.

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy