Chcą nazwać nowy pierwiastek na cześć Terry?ego Pratchetta

7 stycznia 2016

oktaryna-terry-pierwiastek
W sieci ruszyła petycja mająca nakłonić Międzynarodową Unię Chemii Czystej i Stosowanej (IUPAC) do nadania jednemu z czterech nowo odkrytych pierwiastków nazwy Oktaryna (z ang. Octarine, w skrócie OC) na cześć Terry?ego Pratchetta i jego Świata Dysku.

Inicjatorka petycji, doktor chemii Kat Day, przypomina, że IUPAC posiada pewne wytyczne dotyczące nazewnictwa pierwiastków. Nazwy mogą pochodzić od pojęć mitologicznych, minerałów, naukowców, miejsc lub krajów. Biorąc pod uwagę, że Świat Dysku zyskał sobie miano współczesnej mitologii (wszakże opowiada o bogach i bohaterach), uznała, że jeden z czterech nowych pierwiastków – o tymczasowej nazwie ununseptium i liczbie atomowej 117 – powinien nazywać się Oktaryna.

W Świecie Dysku oktaryna uznawana jest za „kolor magii” (taki jest też tytuł pierwszego tomu cyklu). Według mitologii Pratchetta stanowi ona kolor wyobraźni, widoczny jedynie dla magów i kotów. Jeden z bohaterów książek, tchórzliwy mag Rincewind twierdził, że okaryna przypomina „zielonkawożółty fiolet”, co zdaje się idealnie pasować do ostatniego chlorowca w układzie okresowym. Taki wybór byłby tym bardziej zasadny, że honorowałby światowej sławy pisarza, który wielokrotnie dawał wyraz swej miłości do nauki, a na dodatek sama nazwa ? po angielsku Octarine ? kończy się w ten sam sposób, co wszystkie pozostałe pierwiastki z grupy 17.

Pod petycją podpisało się już blisko 9 tysiący osób. Jeśli i wy chcielibyście, aby IUPAC uwieczniło „kolor magii” w układzie okresowym pierwiastków, wystarczy kliknąć tutaj i złożyć swój „podpis”.

[am]

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: newsy