Cassandra Clare odpowiada na pozew Sherrilyn Kenyon i domaga się oddalenia zarzutów o plagiat

16 lutego 2016

cassandra-clare-odpiera-zarzuty
Prawnik Cassandry Clare wydał oświadczenie, w którym żąda, by wszystkie roszczenia Sherrilyn Kenyon wobec jego klientki zostały oddalone. To reakcja na pozew o plagiat, jaki autorka „Mrocznego łowcy” złożyła w sądzie, domagając się odszkodowania od młodszej koleżanki po piórze.

Kenyon zarzuca Clare, że ta świadomie skopiowała jej pomysł na Mrocznych Łowców, pisząc serię książek o Nocnych Łowcach. „Cassie jest zaskoczona i rozczarowana tym, że pani Kenyon złożyła ten bezpodstawny pozew, i to dekadę po wydaniu książek Clare” – napisał w oświadczeniu prawnik Cassandry Clare, John Cahill. „Znamiennym jest fakt, że w pozwie nie udało się zidentyfikować ani jednego konkretnego przykładu rzeczywistego kopiowania czy plagiatowania przez Cassie? Istnieje mała szansa na to, by ktokolwiek pomylił młodzieżową tematykę i ukierunkowanie Clare z wątkami dla dorosłych w książkach pani Kenyon. W rzeczy samej oczekujemy, że roszczenia pani Kenyon zostaną oddalone”.

Adwokat uważa, że pozew Kenyon oparty jest na niezrozumieniu prawa autorskiego oraz oryginalności książek Clare. „Prawo nie chroni pomysłów i mitów, ono chroni jedynie sposób wyrażenia tych pomysłów” ? wyjaśnił. „Na przykład pani Kenyon twierdzi, że Cassie ukradła jej pomysł na użycie normalnych obiektów(…) przepojonych magicznymi właściwościami, takich jak filiżanka, miecz i lustro, ale te pomysły oraz wiele innych, do których pani Kenyon rości sobie prawo, są częścią naszej tradycji od starożytności do współczesności”.

Prawnik zwraca również uwagę, że „wiele postaci i zdarzeń przywoływanych przez Kenyon w jej pozwie jako podobne, pojawiło się w książkach Clare przed ich pojawieniem się u Kenyon”.

Od stycznia tego roku Netflix i ABC Family emitują serial powstały w oparciu o serię książek Cassandry Clare. Być może to właśnie jego premiera zmobilizowała Kenyon do złożenia pozwu?

[aw]
fot. Eleanor Ford
źródło: The Guardian

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy