banner ad

Camille Laurens i Pascal Bruckner nowymi członkami Akademii Goncourtów

13 lutego 2020


Akademia Goncourtów wybrała nowych członków gremium przyznającego najważniejszą francuską nagrodę literacką. Miejsca Bernarda Pivota i Virginie Despentes zajmą odpowiednio pisarze Camille Laurens i Pascal Bruckner.

W Akademii Goncourtów zasiada na stałe dziesięcioro osób. Po tym, jak pod koniec ubiegłego roku dwoje odeszło – krzesło numer 1 opuścił przewodniczący Bernard Pivot, który udał się na emeryturę, a z krzesła numer 7 zrezygnowała Virginie Despentes, która zamierza skupić się na swojej twórczości literackiej – urzędujący wciąż jurorzy spotkali się 11 lutego, aby wyłonić nowych członków kapituły. Wyboru dokonano jednogłośnie. Do gremium dołączają Camille Laurens i Pascal Bruckner.

Camille Laurens to urodzona w 1957 roku pisarka, profesor literatury francuskiej, znana w Polsce tylko z jednej książki, opublikowanej najpierw przez oficynę Libros, a później wznowionej przez Drzewo Babel powieści „W tych ramionach” opowiadającej w brutalnie szczery sposób o mężczyznach, którzy przewinęli się przez życie pewnej kobiety. Nowa członkini Akademii Goncourtów zasiądzie na krześle numer 7, zajmowanym wcześniej przez Virginie Despentes. Podobnie jak jej poprzedniczka, wcześniej zasiadała w jury innej francuskiej nagrody, Prix Femina.

Pascal Bruckner to urodzony w 1948 roku powieściopisarz, eseista i jeden z przedstawicieli ruchu „Nowych filozofów”, którzy pojawili się we Francji w latach 70. i głosili zerwanie ze strukturalizmem i marksizmem. Polskim (i nie tylko) czytelnikom najbardziej znana jest jego powieść „Gorzkie gody”. Historię miłosno-erotyczno-sadomasochistycznego związku podstarzałego Amerykanina z młodą Francuzką przeniósł na ekran Roman Polański.
Nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego ukazała się też niedawno jego uhonorowana Prix Montaigne książka eseistyczna „Tyrania skruchy. Rozważania na temat samobiczowania Zachodu”, w której poruszony został temat kryzysu wartości europejskich i lansowanego multikulturalizmu.

Nowi członkowie Akademii Goncourtów będą brali udział w obradach od następnego spotkania, które odbędzie się we wtorek 3 marca w restauracji Drouant. Pod kierunkiem nowego przewodniczącego, Didiera Decoina, dziesięcioosobowe gremium wyłoni do jesieni tegorocznego laureata Nagrody Goncourtów. Oprócz Laurens, Brucknera i Decoina w Akademii zasiadają: Éric-Emmanuel Schmitt, Françoise Chandernagor, Tahar Ben Jelloun, Patrick Rambaud, Pierre Assouline, Philippe Claudel i Paule Constant.

[am]

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy