Cały świat przeczyta dzieła Antona Czechowa

12 sierpnia 2015

czechow-czytany
25 września w dwudziestu miastach na całym świecie uczestnicy międzynarodowego projektu „Czechow żyje” równocześnie przeczytają opowiadania i sztuki pisarza.

Po raz pierwszy tego typu inicjatywa miała miejsce w Rosji w ubiegłym roku. Odczyt ?Anna Karenina. Wydanie na żywo? został zorganizowany przez Muzeum w Jasnej Polanie oraz firmę Google. Tegoroczne wydarzenie poświęcono Antonowi Czechowowi z okazji 155. rocznicy urodzin pisarza i jest ono efektem współpracy Moskiewskiego Teatru Artystycznego im. A. Czechowa, Google oraz Związku Książki Rosyjskiej. Organizatorzy wybrali około 50 utworów Czechowa, w tym wszystkie powstałe sztuki. Maraton czytania odbędzie się 25 września w dwudziestu teatrach, uniwersytetach i muzeach na całym świecie i potrwa 24 godziny, a całe przedsięwzięcie będzie transmitowane na żywo w Internecie i dostępne dla wszystkich użytkowników. Udział w projekcie potwierdziło około 500 uczestników, związanych z instytucjami poświęconymi pisarzowi.

W ostatnich dniach do wydarzenia dołączył Nowosybirski Teatr Globus. „Przeczytamy Czechowa od Anglii aż po Rosję i Chiny. Jest to dobry, prawdziwy i interesujący projekt. Z radością przystaliśmy na propozycję organizatorów, aby przyłączyć się do inicjatywy i przeczytać dzieła w naszym teatrze. Do dziedzictwa Antona Pawłowicza Czechowa mamy stosunek bardzo emocjonalny. Sądzimy, że będzie to ciekawe doświadczenie sprawdzić samych siebie na pograniczu życia artystycznego i wirtualnej rzeczywistości” ? powiedział główny reżyser teatru.

„Globus” ogłosił konkurs internetowy. Aby wziąć w nim udział należy przeczytać podany fragment opowiadania, nagrać go i zamieścić na stronie internetowej. Zwycięzca wraz z aktorami z nowosybirskiego teatru przeczyta w ramach projektu jedną z ról.

[wn]
fot. Wikimedia Commons
źródła: The Moscow Times, TASS

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy