banner ad

Cała znana korespondencja Marcela Prousta zostanie udostępniona bezpłatnie online

25 października 2017


Zachowaną do dziś korespondencję autora „W poszukiwaniu straconego czasu” szacuje się na około 6 tysięcy listów. W ramach inicjatywy amerykańsko-francuskiej ma ona zostać w całości zdigitalizowana i udostępniona bezpłatnie online.

Duża część materiału ? około 5 300 listów ? to wynik pracy Philipa Kolba, profesora z Uniwersytetu Illinois, który zebrał i opublikował korespondencję Prousta w 21 tomach wydanych w latach 1970-1993. Według szacunków Kolba cała korespondencja pisarza obejmowała jakieś 20 tysięcy dokumentów, ale nie wszystkie do dziś przetrwały. Profesor twierdził, że duża część zaginęła lub uległa zniszczeniu. Od czasu śmierci Kolba w 1992 roku udało się zidentyfikować jedynie kilkaset kolejnych listów.

Pomysł digitalizacji dorobku epistolograficznego Prousta jest wynikiem współpracy Uniwersytetu Illinois w Urbana-Champaign z Uniwersytetem w Grenoble Alpes, Instytutem Tekstów i Współczesnych Manuskryptów oraz Biblioteką Narodową Francji. Listy będą publikowane w postaci skanów wraz z transkrypcją, co, jak uważa Francois Proulx, profesor literatury z Uniwersytetu Illinois, „pomoże rozszyfrować pismo Marcela Prousta, które nie zawsze jest łatwe do odczytania”. Celem ostatecznym jest opublikowanie online całej znanej badaczom korespondencji pisarza.

Pierwsza partia, czyli 200 listów napisanych przez Prousta podczas I wojny światowej ukaże się 11 listopada 2018 roku, tj. w setną rocznicę zakończenia wojny. Marcel, jako chłopak bardzo słabego zdrowia, nie walczył na froncie. W wojnie brał jednak udział jego brat, Robert, i to korespondencja z nim zostanie wpierw udostępniona.

[aw]
źródło: France24

Tematy: , ,

Kategoria: newsy