Były perkusista Razorlight nagrał płytę we współpracy z pisarzem Mattem Haigiem

13 lutego 2019


Andy Burrows, były perkusista zespołu Razorlight, z którym nagrał takie przeboje jak „America” czy „Wire To Wire”, nawiązał współpracę z powieściopisarzem Mattem Haigiem. W efekcie powstał album muzyczny „Reasons To Stay Alive”.

Matt Haig jest autorem bestsellerowym powieści, zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Niektóre z nich – na przykład „Ludzie. Powieść dla Ziemian”, „Jak zatrzymać czas”, „Radleyowie” czy „Chłopiec zwany Gwiazdką” – mogli przeczytać również polscy czytelnicy. Ale Haig pisze nie tylko prozę. Jakiś czas temu autor przeszedł poważny kryzys, popadł w głęboką depresję, ale udało mu się wygrać z chorobą psychiczną i nauczył się żyć na nowo. Swoje doświadczenia opisał w bardzo pozytywnej, pełnej humoru książce „Dość dobre powody, aby pozostać przy życiu”. Publikacja ta wpadła w ręce Andy’ego Burrowsa i bardzo mu się spodobała. Zaczął śledzić pisarza na Twitterze. Jak się okazało, z wzajemnością.

„Byłem na trasie z Tomem Odellem, grając jako jego perkusista, i próbowałem wymyślić pomysł na nowy album. Nie chciałem robić kolejnej płyty w stylu 'długowłosy, brodaty facet śpiewa o tym, jak bardzo jest nieszczęśliwy’, więc pomyślałem, że byłoby fajnie mieć coś innego do uchwycenia” – mówi Burrows. „Po jednym z występów byłem trochę pijany i zebrałem się na odwagę, by wysłać do Matta wiadomość. Napisałem: 'Czy byłbyś chętny spotkać się ze mną? Nie wiem czy znasz lub lubisz moją muzykę, ale zastanawiałem się, czy nie moglibyśmy razem popracować?'”

Panowie spotkali się i przekonali, że łączy ich nie tylko gust muzyczny, ale też wiele innych upodobań. Uznali więc, że warto podjąć współpracę. Haig miał odpowiadać za warstwę tekstową, a Burrows za muzykę. Początkowo myśleli o zrobieniu czegoś dla dzieci, ponieważ obydwaj mają w tym doświadczenie. Haig napisał bestsellerową trylogię dla młodych czytelników, a Burrows skomponował muzykę do krótkometrażowej animacji „The Snowman and The Snowdog” inspirowanej książką Raymonda Briggsa. Ostatecznie jednak zrezygnowali z tego pomysłu.

Kiedy pisarz zaproponował tekst zainspirowany książką „Dość dobre powody, aby pozostać przy życiu”, artyście bardzo się to spodobało. Potem powstały kolejne utwory nawiązujące do tej publikacji („Handle With Care”), ale też na przykład do powieści „Jak zatrzymać czas” („How To Stop Time”).

Matt Haig przyznaje, że nigdy wcześniej nie pisał słów do piosenek. „Stworzyłem kilka wierszy, ale piosenki i wiersze to nie to samo. Ale bardzo inspiruje mnie robienie nowych rzeczy” – mówi. Andy Burrows tak komplementuje teksty pisarza: „W jego słowach jest dużo nadziei i optymizmu, ale bez poczucia tandety”.

Współpraca przebiegała ponoć bez problemów. Haig pisał teksty u siebie w domu w Hove i wysyłał je do Burrowsa w Los Angeles, ten zaś tworzył do nich kompozycje i odsyłał gotowe utwory. „Gdy tylko usłyszałem, co robi Andy, nie mogłem wyobrazić sobie tego w żaden inny sposób. Potrafił odblokować melodię wewnątrz słów” – chwali muzyka Matt Haig.

Płyta „Reasons To Stay Alive” zawiera 11 utworów i trafiła do sprzedaży w lutym 2019 roku nakładem wydawnictwa Fiction. Poniżej możecie posłuchać trzech piosenek:

[am]
fot. Andy Willsher
źródło: Scotsman, NME

Tematy: , ,

Kategoria: newsy