Był Dom Rosyjski, jest nowa przestrzeń kulturalna. W Gdańsku otwarto Długą 35

4 listopada 2022

W piątek w dawnym Domu Rosyjskim w Gdańsku otwarto nową przestrzeń kulturalną. Jak informują władze miasta, Długa 35 ma być miejscem dialogu artystycznego, w którym znajdzie się też księgarnia, galeria, kawiarnia, czytelnia, klub literacki z programem spotkań autorskich oraz sala koncertowa i scena.

Kilka miesięcy temu Gdańsk odzyskał budynek w samym sercu Głównego Miasta, zajmowany przez ponad 60 lat najpierw przez Związek Radziecki i jego reprezentantów, a następnie przez Federację Rosyjską. Po inwazji Rosji na Ukrainę miasto wypowiedziało umowę najmu działającemu tam Rosyjskiemu Centrum Nauki i Kultury oraz wezwało do niezwłocznego opuszczenia lokalu. W miejscu tym postanowiono stworzyć przestrzeń kulturalną, która wpisze się w szereg aktywności podjętych w celu przystąpienia w 2023 roku Gdańska do do sieci miast literatury UNESCO.

„Miejsce, do którego weszliśmy, wypełnione było duchem sowieckim. Reprezentowało kulturę, której wyznawcy 24 lutego 2022 roku postanowili wymazać kulturę swoich sąsiadów, bo uważają ją za niższą, podległą, niegodną samodzielności. Żeby zacząć tu działać na innych zasadach, żeby prowadzić w tym miejscu dialog oparty na zaufaniu, musieliśmy najpierw dokonać spektakularnego i wiarygodnego egzorcyzmu. Do odczynienia Domu Rosyjskiego potrzebowaliśmy pomocy artystów z Ukrainy” – mówi Marcin Hamkało, pełnomocnik prezydent miasta ds. programu Gdańsk Miasto Literatury.

„W kamienicy przy ul. Długiej 35 powstaje teraz miejsce społecznego i artystycznego dialogu, inspirujące do krytycznego myślenia, szukające odpowiedzi na propagandę, systemowe pranie mózgu, wychowanie do obojętności i tresowanie do nienawiści” – dodaje Hamkało.

Wolontariusze podczas pracy nad freskiem „Tranzyt” (fot. Michał Algebra)

Otwarcie Długiej 35, której nazwa pochodzi od adresu kamienicy, zainaugurowało w piątek 4 listopada spotkanie z artystami, których prace znalazły się na parterze budynku. Uznana twórczyni modowa Yasia Khomenko zaprojektowała i wykonała tkaninę „Obiekt dla Długiej 35” oddzielającą przestrzeń biurową od sali spotkań i prezentacji. Ołeksandr Burłaka – artysta, architekt i badacz modernistycznego budownictwa w jego relacjach z codziennymi użytkownikami – przygotował wystawę „Zona Supperta”, która jest też szkicem graficznej powieści utrzymanej w nastroju tarantinowskiej burleski. Oprócz wystawy artysta zaprojektował pomieszczenia do codziennej pracy instytucji z wykorzystaniem zastanych przy Długiej 35 destruktów meblowych. Wołodymyr Kuzniecow opracował dla Długiej 35 fresk „Tranzyt”.

To oczywiście był dopiero początek inauguracji. W sobotę 5 listopada o godz. 16:00 zapowiedziano oprowadzanie kuratorskie. We wtorek 8 listopada odbędzie się uroczysta premiera serwisu miastoliteratury.com z udziałem twórców. Dwa dni później, 10 listopada, Izabela Morska porozmawia z Piotrem Sobolczykiem i Beatą Karpińską-Musiał. Na wtorek 15 listopada przygotowano wykład Marii Tkaczenko, a w kolejnych dniach rozmowę z twórcami Tanzlaboratorium (17 listopada), Spektakl Tanzlaboratorium zatytułowany „Dyktatura ofiary” (20 listopada) i rozmowę Oksany Czerkaszyny z Marią Peszek (25 listopada).

„Obiekt dla Długiej 35” Yasy Khomenko, (fot. Michał Algebra)

Od grudnia na Długiej 35 działać będzie gdański oddział księgarni Tajne Komplety, która będzie miała w ofercie, oprócz literatury pięknej, eseistyki, tytułów z zakresów sztuk wizualnych, nauk społecznych czy działu obcojęzycznego, również książki dla dzieci. Nie zabraknie też wyboru literatury o Gdańsku i pozycji lokalnych wydawnictw, jak również tytułów w języku ukraińskim. Na półkach, tak jak we wrocławskim oddziale książnicy, znajdzie się szeroki wybór poezji, zwłaszcza współczesnej, a na dokładkę plakaty i widokówki polskich artystów.

Tajne Komplety w Gdańsku mają być otwarte na gdańskie środowiska twórcze i kulturę niezależną. „Chcemy zapewnić dostęp do najlepszej, ciekawszej od sieciowych bestsellerów, literatury” – mówią Karol Pęcherz i Grzegorz Czekański, którzy Tajne Komplety z ramienia Fundacji im. Tymoteusza Karpowicza prowadzą we Wrocławiu już od 12 lat. Szefową gdańskiego oddziału księgarni będzie poetka Julia Szychowiak.

[am]
fot. główna: Grzegorz Mehring/Gdansk.pl

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy