„Buszujący w zbożu” i „Zabić drozda” znikają z amerykańskiej listy lektur szkolnych

10 grudnia 2012


W nowym programie nauczania amerykańskich szkół zabraknie klasycznych powieści. Literaturę piękną zastąpią podręczniki oraz inne „teksty informacyjne”, które mają przygotować młodych do pracy. Zmiany wejdą w życie od 2014 roku.

Zamiast „Buszującego w zbożu” J. D. Salingera i „Zabić drozda” Harper Lee na szkolnych półkach znajdą się takie tytuły jak „Zalecane poziomy izolacji”, podręcznik wydany przez amerykańską Agencję Ochrony Środowiska, czy „Inwentarz roślin inwazyjnych” wydany przez Kalifornijską Radę Roślin Inwazyjnych.

Zmiany w programie nauczania będą dotyczyć 46 z 50 stanów, a w ich wyniku jedynie 30 procent listy lektur stanowić będzie literatura piękna. Reforma ma poparcie wpływowych instytucji, w tym Narodowego Stowarzyszenia Gubernatorów czy Rady Szefów Urzędników Szkół Stanowych, i zostanie częściowo sfinansowana z grantu przyznanego przez fundację Billa i Melindy Gates?ów.

Reakcja nauczycieli na proponowane zmiany jest daleka od przychylnej. Twierdzą oni, że w ten sposób pozbawia się uczniów możliwości obcowania z lekturą pobudzającą wyobraźnię i kreatywność, edukacja zaś nie powinna służyć jedynie zapewnieniu pracy, ale również kształtowaniu obywateli na poziomie.

Zwolennicy nowego programu nauczania przekonują z kolei, że wprowadzenie zmian pozwoli uczniom rozwinąć umiejętność wyrażania się na piśmie w sposób zwięzły i merytoryczny, co przyda się w pracy o wiele bardziej niż znajomość Szekspira bądź Salingera.

Tematy: , , , , , , , ,

Kategoria: newsy