Burleska inspirowana Edgarem Allanem Poem

30 lipca 2014

dziewczyny-edgara
W Australijskim The Vanguard wystawiono burleskę inspirowaną życiem jednego z najwybitniejszych pisarzy wszech czasów, Edgara Allana Poego. Widzowie zostali zabrani w lubieżną podróż przez biografię pisarza w spektaklu zatytułowanym „Dziewczyny Edgara”.

W „Dziewczynach Edgara” można było usłyszeć recytacje fragmentów prozy, poezji i listów Poego, dotyczące licznych kobiet, które pojawiły się w jego życiu i twórczości. Oczywiście wszystkie recytacje były jedynie przyczynkiem do wodewilowych piosenek i pokazów burleski połączonych ze striptizem.

Inicjatorką przedsięwzięcia była Hannah Raven Smith, aktorka i reżyserka, która za własne pieniądze założyła niedawno teatr Poe Burlesque. Jak możecie się domyślać pseudonim Raven (z ang. „Kruk”) jest nieprzypadkowy. „Niektórzy ludzie uwielbiają Hemingwaya czy PJ Harvey, a ja po prostu kocham Poego” ? wyznała Smith w wywiadzie dla dziennika „Sydney Morning Herold”. „Zakochałam się w nim. Był biedny, był sierotą, a wszyscy, których kochał, zdawali się umierać. Ludzie mówili, że został przeklęty. Myślę, że z tego powodu jego pisarstwo jest taką pożywką dla aktorów i pisarzy”.

Od czasów pojawienia się Dity Von Teese burleska cieszy się nieco większą popularnością. Z racji tego, że jest to forma sztuki wywodząca się z epoki wiktoriańskiej i wciąż odwołująca się strojami do tamtych czasów, nietrudno zrozumieć inspiracje osobą i twórczością żyjącego podówczas Edgara Allana Poego.

Wprawdzie w sieci nie pojawiły się jeszcze żadne materiały filmowe z przedstawienia „Dziewczyny Edgara”, znaleźliśmy dla was kilka innych pokazów burleski odwołujących się do twórczości pisarza.

Burleska Joeyego Martini i Rosalee Sweet do wiersza „Annabel Lee”:

Chapelle recytuje (i nie tylko) „Kruka”:

Burleska Loli Louisy do wiersza „Kruk”:

fot. Wolter Peeters

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: newsy