Bunda, Gogola, Gryciuk, Piątkowska i Wężyk nominowane do Nagrody Literackiej Gryfia 2018

18 maja 2018


Podczas Warszawskich Targów Książki poznaliśmy nie tylko nominowanych do Nagrody Literackiej Nike, ale też nazwiska pięciu pisarek, które znalazły się w finale szczecińskiej Nagrody Gryfia dla autorki najlepszej polskiej książki minionego roku.

W tym roku do Gryfii zgłoszono blisko 100 tytułów. „Książki są rozmaite: z dużych wydawnictw, z mniejszych wydawnictw, autorki reprezentujące wszystkie możliwe style, wszystkie środowiska, gatunki i pokolenia. Ta literatura jest naprawdę różnorodna i przekonujemy się o tym każdego roku” ? powiedział sekretarz nagrody, Alan Sasinowski, w rozmowie z Radiem Szczecin.

Jury pod przewodnictwem Joanny Laprus-Mikulskiej spośród nadesłanych propozycji wyłoniło piątkę nominowanych. Są to:

1. Martyna Bunda za „Nieczułość”, Wydawnictwo Literackie,
2. Weronika Gogola za „Po trochu”, wyd. Książkowe Klimaty,
3. Patrycja Gryciuk za „Trzy godziny ciszy”, wyd. Czwarta Strona,
4. Monika Piątkowska za „Prusa. Śledztwo biograficzne”, wyd. Znak,
5. Katarzyna Wężyk za „Kanadę. Ulubiony kraj świata”, wyd. Agora.

Nagroda Literacka dla Autorki Gryfia to organizowane przez „Kurier Szczeciński” wyróżnienie przyznawane wyłącznie pisarkom. O laur mogą ubiegać się książki reprezentujące wszystkie rodzaje i gatunki. W tym roku mamy już siódmą edycję nagrody. Zwyciężczynię poznamy 16 czerwca podczas uroczystej gali, która odbędzie się w Szczecinie. Laureatka otrzyma statuetkę oraz czek na 30 tysięcy złotych.

[am]
źródło: Kurier Szczeciński, Radio Szczecin, Warszawskie Targi Książki

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: newsy