„Bulwiaste powitanie” Morrisseya nagrodzone Bad Sex Award za najgorzą scenę seksu w książce

2 grudnia 2015

morrissey-nagrodzony-bad-sex-award
Były lider The Smith dołączył do grona tak znanych pisarzy, jak Philip Kerr, Tom Wolfe, Norman Mailer i Jonathan Littell. Nagroda, którą z nimi dzieli, nie przyniesie mu chyba jednak zaszczytów. Morrissey został wybrany tegorocznym laureatem Bad Sex in Fiction Award za najgorzej opisaną scenę seksu w powieści.

Muzyk, który kilka miesięcy temu zadebiutował jako powieściopisarz, już od dnia premiery swej książki był uznawany za faworyta do tegorocznej edycji nagrody. Internauci prześcigali się w publikowaniu w mediach społecznościowych co bardziej absurdalnych fragmentów jego prozy.

list-of-the-lostKróciutka powieść „List of the lost” rozgrywa się w latach 70. w Bostonie, a jej bohaterami są czterej biegacze tamtejszej uczelni, na których spada klątwa na skutek przypadkowego zabicia pewnego starca. Jurorzy nagrody zachwycili się m.in. „ekstatyczną sceną”, w której jeden z biegaczy, Ezra, oddaje się seksualnym igraszkom wraz ze swoją dzielną dziewczyną Elizą.

„Wtedy Eliza i Ezra poturlali się wspólnie, tworząc jedną chichoczącą kulę śnieżną pełnofigurowej kopulacji, wrzeszcząc i krzycząc, gdy swawolnie kąsali i ciągali się nawzajem w niebezpiecznym i hałaśliwym rollercoasterze seksualnie gwałtownych obrotów, z piersiami Elizy przetaczającymi się niczym beczki przez rozwarte usta Ezry, a bolesny szał jego bulwiastego powitania osłabiał jego podniecenie, jakby uderzając i karcąc jego sposoby na dotarcie do każdego mięśnia ciała Elizy, za wyjątkiem tej jednej, centralnej strefy” ? czytamy w powieści Morrisseya.

Jak piszą organizatorzy nagrody, ze względu na zobowiązania koncertowe autor nie pojawił się na odebraniu nagrody podczas poniedziałkowej ceremonii w londyńskim klubie In & Out. Nie udzielił też żadnego komentarza.

Bad Sex in Fiction Award przyznawana jest przez magazyn literacki „Literary Review” od 1993 roku. Celem nagrody ma być zniechęcenie pisarzy do powierzchownego, pozbawionego smaku, często bezcelowego stosowania opisu seksualnego we współczesnej beletrystyce (nie wliczając powieści erotycznych). Pełną listę tegorocznych nominowanych oraz cytaty z ich dzieł znajdziecie, klikając tutaj.

[am]
fot. C.Estrada

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy