banner ad

Buenos Aires miastem z największą na świecie liczbą księgarń na mieszkańca

18 maja 2015

buenos-aires-najwiecej-ksiegarn
Z obliczeń przeprowadzonych przez World Cities Cultural Forum wynika, że Buenos Aires jest miastem mogącym poszczycić się największą na świecie liczbą księgarń przypadających na jednego mieszkańca.

W stolicy Argentyny mieszka 2,8 miliona ludzi, a funkcjonują tam 734 księgarnie, co oznacza, że na 100 tysięcy mieszkańców przypada 25 księgarni. To najlepszy wynik na świecie. Drugie miejsce zajmuje Hong Kong, gdzie na 100 tysięcy ludzi przypadają 22 księgarnie.

Co sprawiło, że Buenos Aires udało się prześcignąć takie aglomeracje, jak Londyn, Paryż, Nowy Jork czy Moskwę? Jak podaje Argentyńska Izba Książki, kraj ten jest jednym ze światowym liderów w wydawaniu papierowych książek. W 2014 roku wydrukowano 129 milionów egzemplarzy. Kierownik jednej z księgarni w Buenos Aires, Juan Pablo Marciani, powiedział: ?Książki reprezentują nas tak jak tango. Mamy kulturę silnie zakorzenioną w druku?.

Na tak dobry wynik wpłynęła jednak nie tylko miłość Argentyńczyków do książek. Ważny jest też fakt, że ich sprzedaż nie jest w Argentynie opodatkowana, za to wysokie podatki są nałożone na książki importowane i e-booki. Czytelnicy rzadko też korzystają z oferty zagranicznych detalistów typu Amazon, ponieważ tego typu zakupy obciążone są wysokim, 35-procentowym podatkiem. ?Czynniki ekonomiczne sprawiają, że drukowane książki to dla księgarń atrakcyjny biznes i książki są jednym z najpopularniejszych prezentów w obecnych, ciężkich ekonomicznie czasach? ? powiedział Ignacio Iraola, dyrektor wydawniczy Grupo Planeta.

W Argentynie książka kosztuje średnio 200 pesos (ok. 80 zł), podczas gdy za koszulę zapłacimy zwykle dwa razy więcej.

Na zdjęciu załączonym do newsy jedna z najpiękniejszych księgarni świata, El Ateneo Grand Splendid, mieszcząca się w budynku dawnego teatru w Buenos Aires.

[aw]
źródło: Publishing Perspectives
fot. Miguel Vieira

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy