Brytyjski naukowiec wyhodował książkę z bakterii

1 kwietnia 2016

ksiazka-z-bakterii-1
Brytyjski naukowiec Dr. Simon Park wykorzystał swoje doświadczenie w biologii molekularnej i mikrobiologii, aby połączyć naukę z kulturą, i wyhodował w laboratorium pierwszą w historii książkę z bakterii.

Książka wyhodowana została z bakterii zwanej „Gluconacetobacter xylinus”, która naturalnie wytwarza celulozę bakteryjną, czyli związek organiczny posiadający tę samą mikrobiologiczną ramę konstrukcyjną, co substancja występująca w bawełnie i papierze. Gxcell, bo taką nazwę nosi ta unikalna hiperceluloza, szybko i trwale przyjmuje postać grubych mat polisacharydowych.

Dr. Park nie poprzestał jednak na tym, aby tylko strony książki wytworzyć przy pomocy bakterii. Również napisy i ilustracja są efektem naturalnie pigmentujących bakterii. Wyhodowanym tytułem jest (uproszczona wersja oczywiście) „O powstawaniu gatunków” Karola Darwina.

Dr. Simon Park jest opiekunem i kuratorem największego na świecie zbioru kolorowych bakterii. Książkę pokazano podczas trwającego aktualnie w Edynburgu Międzynarodowego Festiwalu Nauki wraz z innymi eksponatami naukowca, jak zdobionym bakteriami pudełkiem od tabaki czy naszyjnikiem z medalionem pokrytym bakterią wytwarzającą złoto.

Poniżej możecie zobaczyć książkę Parka w całości wyhodowaną z bakterii:

ksiazka-z-bakterii-2

[am]
źródło: The Creators Project/Vice, Exploring The Invisible

Tematy: ,

Kategoria: newsy