Brytyjska Służba Bezpieczeństwa interesowała się Agathą Christie

6 lutego 2013


Podczas drugiej wojny światowej szefostwo wywiadu w brytyjskim Security Service (Służba Bezpieczeństwa) zainteresowało się autorką kryminałów Agathą Christie, gdyż obawiano się, że posiada ona tajne informacje, o których istnieniu nie powinna wiedzieć. Wszystko za sprawą wydanej w 1941 roku powieści „N czy M?”.

Służby zainteresowało nazwisko jednej z postaci, występujących w książce. Chodziło o majora Bletchley’a, emerytowanego oficera armii indyjskiej, który twierdził, że zna sekrety różnych działań wojennych podejmowanych przez Brytyjczyków. Tymczasem właśnie w prawdziwej posiadłości Bletchley Park znajdowała się tajna siedziba kryptologów, którzy odczytywali m.in. szyfrogramy z Enigmy. Kiedy zainteresowano się znajomymi autorki, okazało się, że była ona bliską przyjaciółką Dilly’ego Knoxa, ówczesnego kierownika ośrodka. Security Service obawiało się, że Christie specjalnie nadała postaci nazwisko Bletchey, ponieważ Knox musiał przekazać jej jakąś wiedzę o postępie działań wojennych, opartą na planach Hitlera, które zdobyto z szyfrogramów.

Wysłano więc oficerów, aby przepytali Knoxa, gdyż zachodziły obawy, że gdyby pisarkę przesłuchała policja, śledztwo zostałoby upublicznione. Knox wyznał jednak, że Christie nie mogła wiedzieć, co działo się w Bletchley, ale zgodził się spytać ją o to osobiście. Zdawał sobie sprawę, że musi ostrożnie sformułować pytanie, aby autorka niczego się nie domyśliła. Zaprosił ją do swojego domu i – według relacji przyjaciół Knoxa – przy herbacie i bułeczkach spytał, czemu nazwała jednego z bohaterów nazwiskiem Bletchley.

„Bletchley?” – odpowiedziała Christie. „Mój drogi, utknęłam tam w drodze, jadąc pociągiem z Oxfordu do Londynu i zemściłam się nazywając tak moją najmniej ulubioną postać.” W Security Service odetchnięto z ulgą.

O zainteresowaniu służb pisarką zrobiło się w ostatnich dniach głośno dzięki opublikowanej w poniedziałek książce Michaela Smitha „Bletchley Park – The Codebreakers of Station X” (z ang. „Bletchley Park ? kryptolodzy z ośrodka X”).

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy