banner ad

Brytyjczycy kłamią, że czytają klasyków

9 września 2013

Brytyjczycy kłamią
Jak wynika z badań przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii, ponad 60% Brytyjczyków przyznało się do kłamstwa, że przeczytało dzieło klasycznego pisarza. Oszukują, bo chcą sprawić wrażenie inteligentniejszych.

Najczęściej (w 42 procentach przypadków) kłamstwo budowane jest na znajomości klasycznego dzieła z filmowej lub telewizyjnej adaptacji albo streszczenia. Połowa pytanych przyznała się także, że posiada na swej półce książkę, o której kłamie, ale nigdy jej nie przeczytała.

W skrajnych przypadkach (około 3%) dochodziło wręcz do ukrywania słabych, aczkolwiek poczytnych powieści lub czasopism na niskim poziomie intelektualnym w okładkach sugerujących znacznie bardziej wymagającą lekturę. Okazuje się także, że kobiety częściej niż mężczyźni kłamią, żeby sprawić wrażenie oczytanych.

Psycholog Jo Hemmings tak tłumaczy to zjawisko w rozmowie z dziennikiem „Daily Mail”: „Badania pokazują, że bycie inteligentnym nigdy nie było bardziej seksowne [niż obecnie] i że zdecydowana większość z nas ciężko pracuje, by wydać się mądrzejszymi, niż jesteśmy w rzeczywistości.”

Czytelnicze kłamstewka wyszły na jaw przy okazji badań prowadzonych nad sposobami, w jaki ludzie poprawiają swój ?intelektualny? wizerunek.

Poniżej lista 10 najpopularniejszych książek, których przeczytaniem szczycą się Brytyjczycy, chociaż nawet do nich nie zajrzeli:

1. ?Rok 1984? Georga?a Orwella – 26%
2. ?Wojna i pokój? Lwa Tołstoja – 19%
3. ?Wielkie nadzieje? Charlesa Dickensa – 18%
4. ?Buszujący w zbożu? J. D. Salingera – 15%
5. ?Droga do Indii? E. M. Forstera – 12%
6. ?Władca Pierścieni? J. R. R. Tolkiena – 11%
7. ?Zabić drozda? Harper Lee – 10%
8. ?Zbrodnia i kara? Fiodora Dostojewskiego – 8%
9. ?Duma i uprzedzenie? Jane Austen – 8%
10. ?Dziwne losy Jane Eyre? Charlotty Brontë – 5%

Powieści, które znalazły się w drugiej dziesiątce, to m.in. Biblia (3%), ?Odyseja? Homera (3%) czy ?Wichrowe Wzgórza? Emily Brontë.

A czy wam zdarzyło się kiedyś skłamać, że przeczytaliście jakąś książkę, bo chcieliście zaimponować drugiej osobie? Jakie książki waszym zdaniem na takie kłamstwo zasługują?

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy