Brazylijczyk stworzył dla swojej córki książeczkę obrazkową o Daenerys na podstawie „Gry o tron”

18 stycznia 2018


Mieszkaniec Brazylii nie miał zamiaru czekać kilkanaście lat, aż jego nowo narodzona córka dorośnie i będzie mogła poznać ulubioną sagę taty, czyli „Pieśń lodu i ognia” Martina. W oczekiwaniu na poród stworzył książeczkę obrazkową, która w pozbawiony przemocy sposób opisuje perypetie Daenerys.

Podczas gdy fani spekulują na temat wątków i postaci, które pojawią się w ósmym sezonie „Gry o tron”, a George R.R. Martin w pocie czoła pracuje nad szóstym tomem „Pieśni lodu i ognia”, jego literacka spuścizna żyje własnym życiem. Niektórzy tworzą amatorskie filmy czy grafiki, a nawet piszą własne historie. Jedną z takich osób jest Alex Van de Sande z Brazylii, który na co dzień zajmuje się programowaniem i projektowaniem produktów cyfrowych, ale hobbystycznie lubi rysować.

Kiedy partnerka Alexa była w 39 tygodniu ciąży, wziął urlop ojcowski, ale córka urodziła się dopiero dwa i pół tygodnia później. Okazało się więc, że ma mnóstwo wolnego czasu. Aby dobrze go spożytkować, wpadł na pomysł przygotowania dla swojego nienarodzonego jeszcze maleństwa oryginalnego prezentu.

Alex to wielki miłośnik „Pieśni lodu i ognia” oraz serialu „Gra o tron”. Niestety ma świadomość, że opowieść Martina przeznaczona jest dla dorosłych odbiorców, dlatego jego córka pozna ją najwcześniej za kilkanaście lat. Żeby móc podzielić się z nią choćby namiastką tej historii, stworzył książeczkę obrazkową o jednej z głównych postaci sagi, białowłosej Daenerys. Do czasu porodu tworzył jedną stronę dziennie, wymyślał zarówno tekst, jak i rysował ilustracje.

„Księżniczka Daenerys” opowiada o przygodach bohaterki, przedstawionych w pierwszej części sagi i pierwszym sezonie serialu. Alex dostosował fabułę do formatu przyjaznego dzieciom i zawarł w treści przesłanie upodmiotawiające dziewczynki. Jak sam przyznaje, potraktował oryginał równie swobodnie, co Walt Disney baśnie, które przenosi na ekran.

Biorąc pod uwagę, jak obszerna była powieść Martina, Alex musiał usunąć nie tylko krwawe zbrodnie, ale w zasadzie większość elementów fabuły i pozostawić jedynie opowieść o księżniczce, która chciała zostać królową i wbrew opiniom postronnych udało się jej osiągnąć ten cel.

Po napisaniu tekstu i wykonaniu ilustracji Alex skorzystał z usług firmy drukującej fotoksiążki. „Zrobiłem kilka egzemplarzy dla przyjaciół, bo pomyślałem sobie, że próba zrobienia czegoś na większą skalę mogłaby pociągnąć wiele komplikacji prawnych” ? wyjaśnia. Efekt wygląda naprawdę profesjonalnie i nie brak opinii internautów, że publikacja powinna doczekać się oficjalnego wydania, podobnie jak seria książeczek o Vaderze i innych postaciach z „Gwiezdnych Wojen”, które tworzy Jeffrey Brown.

„Księżniczka Daenerys” zaczyna się w następujący sposób:

Dawno, dawno temu żyła księżniczka zwana Daenerys. Najbardziej na świecie chciała być Królową. Kiedy Dany spotkała rycerza, powiedziała mu o swoim celu. Odparł jej:

– Jeśli chcesz zostać Królową, musisz poślubić dzielnego Rycerza. Wtedy ten rycerz będzie mógł rzucić wyzwanie Królowi w turnieju. Jeśli zwycięży, zostanie Królem, a ty jego Królową.

– Ale ja nie chcę wychodzić za mąż ? powiedziała Dany ? sama chcę zostać Królową.

Rycerz roześmiał się.

– Ale kobieta nie może zostać Królową bez poślubienia Króla!

– Kto wymyślił taki przepis?

– Oczywiście Król i jego Rycerze.

– Cóż, zostanę Królową bez tego, a kiedy już będę Królową, skończę z tymi głupimi przepisami!

Jeśli jesteście ciekawi, jak dalej potoczyły się losy Daenerys, Alex udostępnił w sieci całą książeczkę po angielsku. Można ściągnąć poszczególne plansze, nanieść polski tekst w programie graficznym i złożyć sobie fotoksiążkę, tak jak zrobił to autor.

Princess Dany, a children’s book

[am]

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy