Brazylia: ubogim dzieciom rozdano latawce z opowieściami zachęcające do czytania podczas zabawy

27 maja 2015

brazylijskie-latawce-1
Brazylijska organizacja pozarządowa Instituto Pró-livro rozdała dzieciom mieszkającym w dzielnicy nędzy Santa Marta w Rio de Janeiro 500 latawców, na których znani pisarze umieścili krótkie opowieści. Chcą w ten sposób, przy okazji zabawy, zachęcić je do czytania.

Umiejętność biegłego czytania wśród dzieci mieszkających w tamtejszych fawelach, czyli miejskich slumsach, daleko odbiega od średniej w uprzemysłowionych i rozwijających się krajach. Z uwagi na to, że najmłodsi są o wiele bardziej skłonni do nauki, gdy edukacja przeprowadzana jest w zabawny i wciągający sposób, Pró-livro postanowiło zachęcić do czytania, wykorzystując ulubioną miejscową formę rozrywki wśród dzieci: puszczanie latawców.

brazylijskie-latawce-2

Do udziału w projekcie pod nazwą ?Opowieści na niebie? namówiono znanych brazylijskich pisarzy i ilustratorów, którzy ozdobili latawce krótkimi historyjkami lub wierszami i kolorowymi rysunkami, co sprawiło, że dzieci w trakcie przerw w zabawie mimowolnie interesowały się treścią umieszczoną na pokryciu.

brazylijskie-latawce-3

Poniżej możecie zobaczyć krótki materiał filmowy dokumentujący projekt „Opowieści na niebie”:

[er]

Tematy: , ,

Kategoria: newsy