banner ad

Branża oraz miłośnicy książek krytykują brak Pulitzera dla fikcji

19 kwietnia 2012


Wydawcy, księgarze, autorzy a także czytelnicy powieści krytykują decyzję zarządu Nagrody Pulitzera o nieprzyznawaniu w tym roku wyróżnienia dla książki, będącej fikcją literacką.

„Każdy wydawca w Ameryce zgodzi się, że to stracona szansa” ? powiedział w rozmowie z Reuters Paul Bogaards, dyrektor ds. reklamy w wydawnictwie Alfred A. Knopf, które opublikowało nominowaną do tegorocznego Pulitzera powieść ?Swamplandia!?. „To ma wymierny wpływ na sprzedaż, zwłaszcza w kategorii fikcji.” Na potwierdzenie swych słów Bogaards przytacza przykład Jennifer Egan. Po tym jak jej powieść „Zanim dopadnie nas czas” otrzymała Pulitzera, nakład książki wzrósł dziesięciokrotnie.

Również księgarze, którzy i tak narzekają na coraz mniejsze dochody z powodu rosnącej popularności ebooków, nie potrafią zrozumieć, dlaczego nie wybrano książki w najważniejszej z punktu widzenia rynku kategorii. Z decyzji zarządu zakpił także Bret Easton Ellis, nazywając brak przyznania nagrody dla fikcji „najzabawniejszą rzeczą, jaką usłyszał w tym tygodniu”.

Werdyktem zarządu obruszeni są jednak nie tylko przedstawiciele branży literackiej, ale przede wszystkim czytelnicy. Świadczyć o tym mogą chociażby krytyczne wpisy na Twitterze z wykorzystaniem hashtaga #Pulitzer, a nawet wpisy na naszym Facebooku. Niektórzy kpią, że żadna książka od czasów „Komu bije dzwon” z 1941 roku nie zasłużyła na Pulitzera.

Administrator nagrody, Sig Gissler, skomentował całą sprawę następująco: „Zdajemy sobie sprawę, że brak nagrody dla fikcji rozczarował wiele osób. Ubolewamy nad tym. Ale mogę zapewnić, że Zarząd dokonał przemyślanej decyzji.”

Nagroda Pulitzera w kategorii fikcji wybierana jest przez trzech członków jury, którzy przeglądają setki książek, a następnie wysyłają trzech finalistów do Zarządu Nagrody Pulitzera. W tym roku jury w składzie Susan Larson, Maureen Corrigan oraz pisarz Michael Cunningham wybrało ?Dreams Train? Denisa Johnsona, ?Swamplandia? Karen Russell i ?The Pale King? Davida Fostera Wallace?a, ale – zdaniem Zarządu – żadna z nich nie zdobyła większości głosów, a co za tym idzie, nie zasłużyła na nagrodę.

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: newsy