Brandon Sanderson komentuje żądania Sapkowskiego: oddałbym CD Projekt prawa do moich książek za darmo

8 października 2018


Wieści o żądaniach finansowych Andrzeja Sapkowskiego wobec firmy CD Projekt, która zrealizowała popularne gry komputerowe o Wiedźminie, obiegły media na całym świecie. Skomentował je między innymi amerykański pisarz fantastyki Brandon Sanderson, który ma zupełnie inne podejście do sprawy niż twórca Geralta z Rivii.

Według Sandersona realizacja gry przez tak utalentowany zespół programistów jak CD Projekt Red może mieć duży wpływ na serię książek, na których bazowano. „Zupełnie poważnie chciałbym coś zrobić z CDPR. Stworzyli najlepszą do tej pory adaptację gry na podstawie książki. To coś, czego wszyscy byśmy pragnęli ? z tego prostego powodu, że cały gatunek (książki, filmy i gry) korzysta z takich wysokiej jakości produktów, jak gry 'Wiedźmin'” ? napisał Sanderson we wpisie opublikowanym w serwisie Reddit.

Pisarz przyznaje, że gdyby polska firma chciała zrobić grę na podstawie jego cyklu książek „Z mgły zrodzony”, byłby gotów oddać prawa bezpłatnie. „Naprawdę rozważałbym przyznanie CD Project Red praw do moich książek za darmo, ponieważ ogólny wpływ kulturowy, jaki może mieć adaptacja świetnej historii, jest ogromny. Chociaż… podejrzewam, że skończyli robić interesy z zadufanymi autorami fantastyki i prawdopodobnie są bardziej zainteresowani tworzeniem swoich nowych, autorskich projektów” ? dodał Sanderson.

Wprawdzie sława Brandona Sandersona nie jest porównywalna z pozycją, jaką cieszy się w branży Andrzej Sapkowski, który w 2016 roku odebrał nagrodę World Fantasy Award za całokształt osiągnięć, to jednak kariera młodszego kolegi po piórze naszego rodzimego pisarza też rozwija się nad wyraz pomyślnie. Miał nie tylko okazję dokończyć za zmarłego Roberta Jordana cykl „Koło czasu”, ale też stworzyć swoje własne sagi nagrodzone prestiżowymi statuetkami. Na podstawie książek z serii „Z mgły zrodzony” również planowano zrealizować grę komputerową, ale producent Little Orbit ostatecznie anulował projekt z powodu problemów finansowych.

1 października 2018 roku firma CD Projekt RED otrzymała wezwanie do zapłaty od pełnomocnika reprezentującego Andrzeja Sapkowskiego. Pisarz żąda od spółki 60 milionów złotych z tytułu korzyści, jakie firma odniosła dzięki produkcji gier o Wiedźminie. Przedstawiciele CD Projekt uważają żądania pisarza za bezpodstawne i podkreślają, że pomiędzy 2002 a 2016 rokiem zawarli z Sapkowskim szereg umów, które zostały rozliczone.

[am]
fot. Brandon Sanderson/Instagram

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy