banner ad

Bracia Quay zrealizowali krótkometrażowy film o Cyprianie Norwidzie. Produkcja ma zainteresować anglosaskich widzów twórczością artysty

7 kwietnia 2021

W 2021 roku przypada 200. rocznica urodzin Cypriana Kamila Norwida. Instytut Książki we współpracy z Instytutem Kultury Polskiej w Londynie postanowił uczcić to filmem, zapraszając do jego realizacji wybitnych twórców animacji – braci Quay. Produkcja będzie miała premierę w sieci w poniedziałek 12 kwietnia.

Stephen i Timothy Quay to zdobywcy wielu nagród na międzynarodowych festiwalach filmowych. Byli również nominowani do Złotej Palmy w Cannes za film „Ulica krokodyli” na podstawie prozy Brunona Schulza.

„Bracia Quay są autorytetem, jeśli chodzi o znajomość polskiej kultury, poczynając od muzyki klasycznej, poprzez malarstwo, film i oczywiście literaturę. To oni m.in. wprowadzili na 'brytyjskie salony’ twórczość Brunona Schulza, tworząc na podstawie jego opowiadania majstersztyk animacji, 'Ulicę krokodyli’, obecnie zaś pracują nad adaptacją 'Sanatorium pod Klepsydrą'” – mówi Marta de Zuniga, dyrektorka Instytutu Kultury Polskiej w Londynie.

12-minutowa produkcja o Norwidzie skierowana jest do widza zagranicznego i będzie promowana w internecie i mediach społecznościowych, głównie w anglojęzycznym obszarze językowym. Film nosi tytuł „Vade-mecum” i wykorzystuje elementy animacji, jak również materiały archiwalne, w tym oryginały prac malarskich i manuskryptów artysty.

„Postanowiliśmy stawić czoła wyzwaniu i zrobić film dla tych, którzy prawdopodobnie nigdy o Norwidzie nie słyszeli. Mamy jednak nadzieję, że choć to krótki film, uda się nim rozpalić ciekawość w widzach i zainteresować ich spuścizną – także dziełami plastycznymi – którą ten wielki, niedoceniony za życia artysta po sobie pozostawił” – komentują w oświadczeniu twórcy filmu, Stephen i Timothy Quay.

„Bardzo zależało nam, aby przedstawić twórczość Norwida z anglosaskiej, a nie tylko polskiej perspektywy, i nie mieliśmy wątpliwości, że najlepszymi twórcami do opowiedzenia tej historii będą bracia Quay” – mówi Dariusz Jaworski, dyrektor Instytutu Książki.

Z uwagi na fakt, że Cyprian Norwid to poeta funkcjonujący w powszechnej świadomości głównie jako autor kilku wierszy znanych ze szkolnych lektur, Instytut Książki zdecydował się zaprezentować film braci Quay również polskiej publiczności, licząc na to, że pokaże on tę wybitną postać z innej, oryginalnej perspektywy. Premierę „Vade-mecum” zapowiedziano na poniedziałek 12 kwietnia na godz. 19:00 na Facebooku i kanale YouTube Instytutu Książki. Po pokazie odbędzie się wirtualna dyskusja z udziałem filmoznawcy dr. Łukasza Jasiny i literaturoznawcy dr. hab. Karola Samsela.

Film „Vade-mecum” braci Quay będzie też można obejrzeć poniżej:

[am]
fot. Stefano Franceschetti

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy