BookLikes – nowy rodzaj serwisu dla czytelników książek z całego świata

16 maja 2013

BookLikes - 1
14 maja, po ośmiu miesiącach testów, polska firma działająca na globalnym rynku uruchomiła nowy rodzaj serwisu dla czytelników książek – połączenie platformy blogowej z serwisem społecznościowym.

BookLikes to platforma blogowa z silnym elementem społecznościowym stworzona przez polską firmę z myślą o czytelnikach książek z całego świata. BookLikes pozwala założyć własną niezależną stronę internetową, na której można zamieścić swój książkowy blog, wirtualną półkę i czytelniczą oś czasu. Łączy w ten sposób elementy zarówno tradycyjnej platformy blogowej, jak i serwisu społecznościowego oraz aplikacji pozwalających katalogować książki. Przez użytkowników został nazwany „miksem bloga i goodreads”.

„Tworząc pierwszą odsłonę BookLikes, które było tradycyjnym serwisem społecznościowym dla czytelników książek, jak goodreads czy polskie lubimyczytac.pl, zauważyliśmy, że użytkownicy bardzo często chcą bardziej indywidualizować swoje czytelnicze profile. Nie chcą mieć np. takich samych jak wszyscy półek. Chcą także bardziej wyrażać siebie, niż tylko poprzez recenzje książek. Mimo pewnych obaw po wielu konsultacjach z użytkownikami postanowiliśmy stworzyć nową odsłonę serwisu” – mówi Dawid Piaskowski, prezes BookLikes.

Blogerzy książkowi to jedna z najsilniejszych i najliczniejszych grup blogerów na świecie. Choć w Polsce ta gałąź blogowania bardzo dynamicznie się rozwija, nie ma jeszcze takiego wpływu na rynek książki jak w USA. Tam setki tysięcy czytelników tworzy swoje blogi o literaturze, piszą często dla siebie, dla swoich znajomych lub rodziny, zakładają kluby książki. W USA mają często znaczący wpływ na sukces lub porażkę nowego tytułu wchodzącego na rynek, zarzuca się im nawet, że zastępują czasami współczesną krytykę literacką.

„Bardzo często w rozmowach z naszymi użytkownikami pojawiały się informacje o ich blogach książkowych albo o tym, że zamierzają taki stworzyć. Czasem brak bloga tłumaczyli brakiem czasu, determinacji, a przede wszystkim umiejętności technicznych. BookLikes pozwala każdemu zostać książkowym blogerem bez znajomości choćby linijki kodu html. Wszystko odbywa się w łatwy, szybki i zautomatyzowany sposób” – dodaje Dawid Piaskowski.

BookLikes - 2

BookLikes od innych platform blogowych typu blogger lub wordpress różni się specjalnymi funkcjonalnościami zaprojektowanymi z myślą o czytelnikach książek, jak choćby wbudowana w serwis wyszukiwarka książek, natomiast od serwisów społecznościowych typu goodreads lub lubimyczytac odróżnia go możliwość indywidualizacji, tworzenie własnej strony, możliwość podłączenia swojej domeny internetowej, a także własnych programów partnerskich z księgarniami, dzięki którym użytkownik może zarabiać na swoich recenzjach. Ponadto na BookLikes użytkownicy piszą nie tylko recenzje, ale dzielą się filmami, publikują zabawne zdjęcia związane z życiem czytelniczym, inspirujące cytaty.

A co z użytkownikami, którzy nie chcą być blogerami? Nie muszą tworzyć bloga, mogą skupić się na aktualizacji swojej półki, katalogowaniu książek lub śledzeniu czytelniczego życia swoich znajomych lub popularnych blogerów. Mogą mieć spersonalizowaną wirtualną półkę dostępną pod własną domeną.

Pierwsza oficjalna odsłona produktu została przygotowana wspólnie z amerykańskimi i niemieckimi blogerami książkowymi. Co czwartek w serwisie wprowadzane są nowe funkcjonalności postulowane przez użytkowników. BookLikes jest dostępny także w języku polskim. W tym momencie umożliwia przeszukiwanie baz książek z następujących krajów: z Austrii, Kanady, Chin, Francji, Niemiec, Włoch, Holandii, Polski, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i USA. W ciągu kilku najbliższych tygodni planowana jest ekspansja na kolejne rynki.

Więcej znajdziecie na stronie: http://booklikes.com/.

Poniżej możecie zobaczyć trzy przykładowe prezentacje, jak może wyglądać wasz spersonalizowany blog na BookLikes:

BooklLkes - blog 1
BooklLkes - blog 2
BooklLkes - blog 3

Tematy: ,

Kategoria: newsy