Bohaterowie komiksowi na kartach nowego belgijskiego paszportu

28 stycznia 2022

Od 7 lutego obywatele Belgii będą mogli wyrobić sobie nowe paszporty. Dokument posiada dwa razy więcej zabezpieczeń niż obecny paszport, ale z perspektywy kultury inny czynnik zwraca uwagę. Wewnątrz znalazły się bowiem grafiki inspirowane słynnymi belgijskimi komiksami.

Belgia to obok Francji największy rynek komiksowy w Europie, a stworzone przez tamtejszych twórców postacie i serie znane są na całym świecie. Stąd też decyzja władz, by to właśnie ten najlepszy towar eksportowy kraju został uwieczniony na kartach przepustki do swobodnego podróżowania. Jak mówi minister spraw zagranicznych Sophie Wilmès, wybrano „projekt, który reprezentuje nasz kraj, jego sztukę i kulturę”.

Dominique Bulcke, szef działu ds. dokumentów tożsamości i podróżniczych w belgijskim Ministerstwie Spraw Zagranicznych, informuje, że zwrócono się do wydawców i posiadaczy praw autorskich 17 belgijskich serii komiksowych. W odpowiedzi często reagowano „z entuzjazmem”.

W paszporcie znalazł się m.in. Tintin w skafandrze kosmicznym, jest też rakieta, którą bohater poleciał na Księżyc w albumach „Kierunek Księżyc” i „Spacer po Księżycu”, a także zamek Moulinsart (Księżymłyn), w którym mieszka najlepszy przyjaciel słynnego reportera z loczkiem, kapitan Baryłka.

Na stronach dokumentu uwieczniono również takie postaci, jak Blake & Mortimer, Smerfy, Lucky Luke i bracia Daltonowie, Largo Winch, Sprycjan i Fantazjusz, Bob i Bobette (w Polsce znani jako Lucek i Luśka), Ptyś i Bill czy Marsupilami. Patrząc na poszczególne karty, widzimy jedynie kontury rysunków, a detale – w tym twarze postaci – ujawniają się dopiero pod wpływem promieni ultrafioletowych.

Paszport ma 48 zabezpieczeń i jest uważany za jeden z najbezpieczniejszych paszportów na świecie. Belgijskie władze nie ujawniają wszystkich szczegółów, ale wiadomo, że również grafiki z komiksów kryją elementy zabezpieczające. Na przykład za pomocą lupy możemy znaleźć na każdym rysunku odniesienia do autora komiksu.

Na poniższym filmie udostępnionym przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych Francji możecie obejrzeć cały dokument:

[am]
fot. Belgium Foreign Affairs

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy