Bob Dylan zbiegiem okoliczności znalazł się we Frankfurcie podczas targów książki i… zapewnił rozgłos małemu wydawnictwu literatury grozy. Będzie książka?
Bob Dylan koncertuje właśnie w Europie. W ramach trasy dotarł między innymi do Frankfurtu w Niemczech. Zbiegiem okoliczności okazało się, że odbywały się tam wtedy właśnie największe targi książki na świecie. Krótkim wpisem na ten temat podzielił się na platformie X, zapewniając rozgłos niewielkiemu wydawnictwu zajmującemu się literaturą grozy, a przy okazji dał swoim fanom nadzieję na nową książkę.
Bob Dylan jest nie tylko jedynym muzykiem, który otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury, ale też jedynym noblistą, który posiada i samodzielnie prowadzi konto na platformie X (dawniej Twitter). Jeszcze do niedawna profilem opiekował się management artysty, który udostępniał tam typowe komunikaty związane z działalnością Dylana, pisane oficjalnym językiem. Zmiana nastąpiła 26 września, kiedy pojawił się wpis: „Wszystkiego najlepszego z okazji urodzin, Mary Jo! Do zobaczenia we Frankforcie”. Nikt nie wiedział, kim jest Mary Jo, ani czy chodziło o Frankfurt nad Menem, gdzie Dylan miał zagrać kilka tygodni później, czy raczej o Frankfort, stolicę stanu Kentucky w USA.
Od tego czasu średnio raz na kilka dni pojawiają się nowe wpisy – wszystkie w bardzo Dylanowym stylu. A to artysta przyznał, że właśnie dowiedział się o śmierci komika Boba Newharta (2,5 miesiąca po fakcie), a to „gorąco” polecił kreolską restaurację w Nowym Orleanie, w której jadł, czy opowiedział o spotkaniu w hotelowej windzie z zawodnikiem drużyny hokejowej Buffalo Sabres. Miłośników literatury z pewnością zainteresuje ostatni jak dotychczas wpis.
16 października Dylan grał koncert we Frankfurcie. Tego samego dnia w mieście rozpoczynały się największe targi książki na świecie, na które zjeżdżają wydawcy, agenci i pisarze z całego świata. Jak się okazało, wielu z nich znalazło zakwaterowanie w tym samym hotelu, co Dylan. Kilka dni później artysta podzielił się wrażeniami z tego wydarzenia.
„W hotelu we Frankfurcie odbywał się zjazd wydawców i wszystkie pokoje były zajęte, imprezy trwały całą noc. Nie wiedziałem, że na świecie jest tylu wydawców książek. Próbowałem znaleźć Crystal Lake Publishing, żeby móc im pogratulować wydania 'Wielkiego boga Pana’, jednej z moich ulubionych książek. Pomyślałem, że mogą być zainteresowani niektórymi z moich opowiadań. Niestety było za tłoczno i nigdzie ich nie znalazłem” – napisał Dylan.
At the hotel in Frankfurt there was a publishing convention and every room was taken, parties all night. I didn’t know there were so many book publishers in the world. I was trying to find Crystal Lake Publishing so I could congratulate them on publishing The Great God Pan, one…
— Bob Dylan (@bobdylan) October 23, 2024
Wpis wywołał ożywione reakcje i osiągnął 1,3 miliona wyświetleń, zapewniając ogromny rozgłos małemu wydawnictwu Crystal Lake Publishing, założonemu w RPA przez Joego Mynhardta, byłego już nauczyciela i pasjonata literatury grozy. Uwagę Dylana przykuło niedawne wznowienie przez oficynę klasycznej opowieści „Wielki bóg Pan” Arthura Machena, od dawna znajdującej się w domenie publicznej.
Crystal Lake Publishing nie było na targach we Frankfurcie, ale wieść, że Bob Dylan szukał kogoś z wydawnictwa, dotarła do Joego Mynhardta. Jak później przyznał w mediach, to było coś niesamowitego. „Jestem zapraszany na wywiady do dziennikarzy, czasopism i gazet, o których słyszałem tylko z filmów” – napisał szef Crystal Lake Publishing. Oczywiście wpis Dylana sprawił, że sprzedaż książki Machena znacząco wzrosła.
Dla fanów Boba Dylana szczególnie istotny może być fakt, że – jak wynika ze słów artysty – chciał zaproponować Crystal Lake Publishing publikację swoich opowiadań. Czy taki projekt rzeczywiście doczeka się realizacji, na dokładkę przez niewielkie wydawnictwo? Tego jeszcze nie wiadomo, ale Mynhardt przekazał pierwsze wieści: „Skontaktowaliśmy się z ekipą Boba, więc teraz piłka jest po ich stronie. Jestem pewien, że wszyscy chcielibyśmy przeczytać te opowiadania” – podsumował.
Poniżej okładka angielskiego wznowienia powieści „Wielki bóg Pan” (1894), które ukazało się nakładem Crystal Lake Publishing, oraz okładka polskiej edycji książki, którą opublikowało Wydawnictwo IX.
[am]
TweetKategoria: newsy