Binokle używane przez Jamesa Joyce’a w okresie pisania „Ulissesa” sprzedane za ponad 70 tysięcy złotych

7 grudnia 2018


Para okularów należąca niegdyś do Jamesa Joyce’a i używana przez niego w czasie, gdy pracował nad „Ulissesem”, została sprzedana na aukcji w Dublinie za kwotę 17 tysięcy euro (ok. 72 tysięcy złotych).

Binokle wykonał przed laty dubliński optyk „Yeates & Co. Opticians”. Zgodnie z tradycją pisarz używał ich podczas pisania swego opus magnum. Joyce pozował w nich na wielu znanych fotografiach, w tym na zdjęciu paszportowym.

Okulary pochodzą z rodzinnej kolekcji Thomasa Pugha, wieloletniego przyjaciela pisarza i jego towarzysza w cierpieniu. Obaj panowie mieli kłopoty ze wzrokiem. Pugh w późniejszych latach oślepł zupełnie. Nie wiadomo dokładnie, kiedy i w jakich okolicznościach Joyce przekazał przyjacielowi binokle. Może to była zapasowa para, albo najzwyczajniej przestał już ich używać. Przypuszcza się, że Pugh otrzymał je podczas jednej z wizyt u Joyce’a w Paryżu.

Przebieg aukcji miał niemal sensacyjną formę. Licytacja zaczęła się od 6 tysięcy euro, a kolekcjonerzy gorączkowo przebijali stawki przez telefon. Kiedy cena osiągnęła pułap 15 tysięcy euro i rywalizacja ograniczyła się do ostatnich dwóch kupujących, połączenie telefoniczne zostało zerwane. Aukcję wstrzymano na kilka minut, do czasu aż rozmówca stanie się znowu osiągalny. Niestety nie udało mu się wygrać binokli.

Okulary sprzedawali potomkowie Pugha, a zainteresowanie nimi wyrazili kupcy z Chin, Japonii, Australii i Stanów Zjednoczonych. Ostatecznie cenna pamiątka po pisarzu trafiła do irlandzkiego nabywcy, co oznacza, że najprawdopodobniej binokle pozostaną w kraju.

Przez lata biografowie uważali, że Joyce był krótkowidzem. W 2011 roku odkryto jednak, że wszyscy dotychczas byli w błędzie, ponieważ pisarz cierpiał na dalekowzroczność. Nową diagnozę opublikowało czasopismo „British Medical Journal” po dokładniejszym sprawdzeniu okularów korekcyjnych autora.

[am]
fot. Fonsie Mealy
źródło: Irish Times, Fonsie Mealy

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy