banner ad

Bibliotekarka znalazła między stronami XVI-wiecznej księgi ponad 50-letnie ciastko

5 marca 2020


Bibliotekarka zajmująca się zbiorami specjalnymi Uniwersytetu Cambridge dokonała pod koniec lutego nieoczekiwanego odkrycia. Nie był to jednak rzadki rękopis lecz… zasuszone ciastko, które od ponad 50 lat leżało zgniecione między stronicami XVI-wiecznej księgi.

Ciastko z kawałkami czekolady znaleziono pomiędzy stronami „In Evangelium Ioannis tractatus”, czyli „Homilii na Ewangelię św. Jana”, które podyktował lub wygłosił Augustyn z Hippony. Księga pochodzi z 1529 roku i trafiła do zbiorów Uniwersytetu Cambridge w 1970 roku. Od tego czasu jest przechowywana w zbiorach specjalnych, pośród innych rzadkich, zabytkowych dzieł. Do pomieszczenia, w którym się znajduje, nie można wnosić jedzenia, picia ani nawet długopisu, stąd wiadomo, jak długo ciastko musiało leżeć zgniecione między stronami.

Emily Dourish, która opiekuje się kolekcją rzadkich książek na Uniwersytecie Cambridge i odkryła zasuszoną pozostałość, powiedziała: „Prawdopodobnie zrobił to uczeń, który oglądał książkę ponad 50 lat temu i przypadkowo upuścił ciasteczko, i o tym zapomniano. Gdy otrzymaliśmy książkę, ktoś ją pobieżnie obejrzał i złożył do zbiorów. Od tamtej pory nikt jej uważniej nie przeglądał. Byłam osłupiała. Kiedy daliśmy ją naszemu konserwatorowi, szczęka mu opadła”.

Konserwatorowi udało się usunąć ciastko, ale w miejscu, w którym leżało, pozostała tłusta plama na stronie. Bibliotekarze, którzy udostępnili zdjęcie w sieci, opatrzyli je komentarzem z przymrużeniem oka: „Na przyszłość pamiętajcie, że mamy papier bezkwasowy do zaznaczania interesujących was miejsc. Nie używajcie wypieków”.

[am]
fot. Cambridge UL Special Collections
źródło: The Sun

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy