Biblioteka Watykańska udostępniła online jeden z najstarszych rękopisów „Eneidy” Wergiliusza

3 sierpnia 2016

watykan-udostepnil-eneide
Watykańska Biblioteka Apostolska zdigitalizowała jeden z najstarszych rękopisów na świecie, ilustrowany fragment „Eneidy” Wergiliusza datowany na ok. 400 rok n.e. Skany zostały udostępnione online na stronie biblioteki.

1600-letni dokument składa się z 76 zachowanych stron i 50 ilustracji. Fragmenty tekstu pochodzą z epickiej opowieści Wergiliusza o tułaczce Eneasza, który po zburzeniu Troi przemierza Kartaginę, Hades, a następnie osiedla się we Włoszech, gdzie zakłada Rzym. Rękopis zawiera również fragmenty poematu „Georgiki”, choć przypuszcza się, że pełny manuskrypt musiał posiadać komplet wszystkich kanonicznych dzieł Wergiliusza i składał się z jakichś 440 stron oraz 280 ilustracji.

Dokument jest jednym z najstarszych egzemplarzy „Eneidy”, jakie zachowały się do naszych czasów. Udostępnienie go w cyfrowej formie to część większego projektu, w ramach którego Biblioteka Apostolska chce zdigitalizować i umieścić w internecie skany ponad 80 tysięcy manuskryptów, łącznie około 40 milionów stron, które zostaną przekształcone w 45 biliardów bajtów. Całość przedsięwzięcia ma zająć 15 lat i będzie kosztować ponad 50 milionów euro.

Bibliotekę Watykańską założył w 1451 roku papież Mikołaj V, humanista i wielki miłośnik książek. W jej zbiorach znajdziemy XV-wieczne ilustracje do „Boskiej Komedii” autorstwa Sandro Botticellego czy zbiór 111 stron rękopisów zawierających wiersze, notatki techniczne oraz szkice przygotowawcze Michała Anioła. Ze względu na kruchość zachowanych dzieł do skanowania używane są specjalistyczne skanery kołyskowe, które umożliwiają skanowanie bez konieczności rozwierania starych ksiąg do pełnych 180 stopni.

Do tej pory dostęp do tych cennych dzieł miała tylko wąska grupa badaczy. Teraz będą mogli korzystać z nich wszyscy.

Poniżej możecie zobaczyć krótki materiał filmowy o prowadzonym od 2014 roku projekcie digitalizacji zbiorów Biblioteki Watykańskiej:

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy