Biblioteka Narodowa zakupiła sześć listów Adama Mickiewicza do Alfreda de Vigny’ego

25 listopada 2020

Kilka dni temu Biblioteka Narodowa zakupiła na aukcji antykwarycznej sześć listów Adama Mickiewicza do Alfreda de Vigny’ego. Zakup był możliwy dzięki darowiźnie polonijnej działaczki, Krystyny Piórkowskiej z Nowego Jorku, która po raz kolejny wsparła działania książnicy.

Do zbiorów Biblioteki Narodowej trafiły rękopisy o istotnym znaczeniu zarówno dla literatury polskiej, jak i francuskiej. Alfred de Vigny (1797-1863) był prominentnym poetą, powieściopisarzem i dramaturgiem epoki romantyzmu, autorem dramatu „Chatterton” i powieści historycznej „Cinq-Mars”. Mickiewicz zetknął się z nim po raz pierwszy w 1835 roku za pośrednictwem rzeźbiarza Davida d’Angersa. Nabyte listy pochodzą z roku 1837 (15 i 31 marca, 2 kwietnia, 1 czerwca, 1 i 30 lipca). Były własnością spadkobierców de Vigny’ego, dziennikarza Jeana Sangniera i jego siostry Madeleine, a następnie trafiły na rynek aukcyjny.

Pierwsze pięć listów dotyczy francuskojęzycznego dramatu Mickiewicza „Les Confédérés de Barr” („Konfederaci barscy”). Polski poeta zwrócił się w nich z prośbą o ocenę tekstu i pomoc w jego wystawieniu. De Vigny, którego „Chatterton” zaledwie dwa lata wcześniej odniósł sukces na scenach paryskich, przychylił się do tej propozycji i zarekomendował Mickiewicza dyrektorowi teatru Porte-St-Martin. Relację z tego spotkania polski poeta zawarł w napisanym w satyrycznym tonie liście do de Vigny’ego z 1 lipca. Ostatni dokument dotyczy wymienianych między korespondentami książek. Mickiewicz zawiadamiał w nim, że zwraca tom zawierający satyrę Lemerciera „La Panhypocrisiade” oraz zaoferował de Vigny’emu wypożyczenie nieprzywołanej z tytułu pozycji ze swojego księgozbioru.

Jak informuje Biblioteka Narodowa, zakupione listy są unikatowym dokumentem o wyjątkowym znaczeniu historycznym. Świadczą nie tylko o samym istnieniu kontaktu między czołowymi poetami romantycznymi, lecz także o stopniu familiarności tej relacji, a także o toczącym się między autorami dialogu intelektualnym i bezpośrednim oddziaływaniu artystycznym de Vigny’ego na Mickiewicza.

Listy do Alfreda de Vigny’ego uzupełniają kolekcję przechowywanych w Bibliotece Narodowej dokumentów związanych z Mickiewiczem. Do najcenniejszych obiektów z tego zbioru należy rękopis wiersza „Oda do młodości” oraz listy do Konstancji z Bojanowskich Łubieńskiej, do Ludwiki z Osztorpów Horwattowej, do Stanisława Dobrowolskiego, Antoine’a Jeana Letronne’a, do sędziego Billauda i innych czy pokwitowanie, które Mickiewicz wystawił Franciszkowi Ksaweremu Godebskiemu.

Warto też wspomnieć o protokole z komisyjnego otwarcia trumny Mickiewicza w Paryżu w 1890 roku. Stosunkowo nowym nabytkiem Biblioteki Narodowej jest list Victora Hugo do Władysława Mickiewicza, w którym francuski pisarz, po otrzymaniu wydanych wówczas przez Księgarnię Luksemburską w Paryżu przekładów dramatów Adama Mickiewicza, składa patetyczny hołd polskiemu poecie na ręce syna.

Biblioteka Narodowa posiada w swoich zbiorach także kolekcję pierwodruków dzieł Mickiewicza i tłumaczeń na obce języki. Najciekawsze obiekty można obejrzeć w Bibliotece Cyfrowej Polona w kolekcji „Mickiewicz”.

Ponadto w Bibliotece Narodowej znajdują się rękopisy innych romantycznych poetów m.in. autograf „Balladyny” Juliusza Słowackiego oraz archiwum Cypriana Norwida.

[am]
fot. i źródło: Biblioteka Narodowa

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy