Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych doceniła polską fundację za promocję czytelnictwa
Fundacja Powszechnego Czytania otrzyma nagrodę Biblioteki Kongresu Stanów Zjednoczonych za wdrożenie skutecznych programów proczytelniczych. To pierwsza polska organizacja doceniona tym wyróżnieniem. Nagroda wynosi 10 tysięcy dolarów i wręczona zostanie podczas uroczystej gali, która odbędzie się 30 października w Waszyngtonie.
Library of Congress Literacy Awards przyznawane są od 12 lat i wyłaniają organizacje, które potrafią udowodnić, że mają na koncie wzorcowe, innowacyjne inicjatywy promujące czytelnictwo w Stanach Zjednoczonych lub w innych miejscach na świecie. W tym roku wartą 150 tysięcy dolarów nagrodę Davida M. Rubensteina otrzyma fundacja LaundryCares, która organizuje przestrzenie do czytania, nauki i zabawy w często odwiedzanych miejscach w USA jak pralnie samoobsługowe. Nagrodę Fundacji Rodziny Kislak w wysokości 100 tysięcy dolarów dostanie nowozelandzka Te Rūnanga Nui o Ngā Kaupapa Māori o Aotearoa, która prowadzi sieć szkół dla maoryskich dzieci. Nagroda Amerykańska i 50 tysięcy dolarów trafi do organizacji We Need Diverse Books, która zwiększa dostęp do zróżnicowanych i inkluzywnych książek dla dzieci z wszelkich mniejszości. Nagrodę Międzynarodową i 50 tysięcy dolarów otrzyma Alsama Project, arabska organizacja zajmująca się edukacją dzieci uchodźców i wsparciem uchodźczyń na Bliskim Wschodzie.
Biblioteka Kongresu uhonorowała też kwotą 10 tysięcy dolarów 15 organizacji, które wyróżniły się wdrożeniem skutecznych praktyk w promowaniu umiejętności czytania i pisania. Obok podmiotów ze Stanów Zjednoczonych, Pakistanu i Afganistanu w poczet Successful Practices 2024 zaliczono Fundację Powszechnego Czytania. „Nagroda jest wyrazem uznania dla osiągnięć waszej organizacji na polu promocji czytelnictwa, rozwoju innowacyjnych metod i praktyk w tej dziedzinie. W szczególności doceniamy działania Fundacji Powszechnego Czytania w obszarze zwiększania czytelnictwa wśród wspólnot uchodźczych, rodzin o niższym statusie ekonomicznym i o niższych kompetencjach czytelniczych i dostarczania tym wspólnotom działań i materiałów odpowiednich dla ich potrzeb” – napisała Carla Hayden, dyrektor Biblioteki Kongresu Stanów Zjednoczonych w liście gratulacyjnym do fundacji.
Ponadto przyznano po 5 tysięcy dolarów 5 inicjatywom, w tym jednej z Norwegii, które skupiają się na promowaniu umiejętności czytania i pisania na wczesnym etapie rozwoju dziecka.
Jak wyjaśnia Fundacja Powszechnego Czytania, organizacje nominowane do nagrody muszą napisać serię krótkich „esejów” odpowiadających na bardzo konkretne, czasem detaliczne pytania: Jakie są cele i metody działania organizacji nominowanej? Jakie kompetencje czytelnicze organizacja promuje, by osiągnąć swoje cele? Jaką rolę w programach odgrywa wspólnota, której organizacja jest częścią? Jakie są dobre praktyki czytelnicze, którymi organizacja może się pochwalić? Nominowani proszeni są także o opisanie swojej organizacji pod kątem określonych kryteriów oceny. Chodzi o: innowacyjność, stabilność organizacyjną, skalowalność i otwartość programów dla innych organizacji, działania oparte o badania, mierzalność rezultatów i odpowiadanie na potrzeby odbiorców.
„Pisanie naszej aplikacji było zaskakującym doświadczeniem, trochę jak coaching bez coacha – odpowiadaliśmy na zdecydowanie świetny zestaw pytań, które każą człowiekowi zastanowić się nad swoimi działaniami, przemyśleć fundamenty, cele, grupy docelowe, adekwatność metod oraz skuteczność operacyjną. Biblioteka Kongresu ocenia innowacyjność i świadomość badań i wyzwań wokół czytelnictwa, ale także to, na ile organizacja oceniana potrafi utrzymać się na rynku i realnie coś w tym obszarze zmienić” – komentuje Maria Deskur, prezeska fundacji.
Fundacja Powszechnego Czytania została założona w 2018 roku przez konkurujących ze sobą na rynku wydawców. Od początku działa na rzecz upowszechnienia czytania, dzięki czemu stara się niwelować wykluczenie społeczne, bo – jak sama podkreśla – nieczytanie to problem społeczny. Regularny kontakt z książką pozytywnie wpływa na rozwój językowy, emocjonalny i społeczny jednostek i społeczeństw. Ułatwia osiągnięcie gotowości szkolnej, redukuje skłonności do agresji, umożliwia harmonijny rozwój osobowości. Dziś Polacy czytają mało, dlatego fundacja wdraża działania strategiczne na kilku poziomach wpływu, m.in. pomaga wykluczonym dzieciom, dostarczając książki tym, którzy ich nie mają, wspiera rodziców i zachęca do czytania dzieciom, a także szkoli specjalistów, którzy przekazują wiedzę, i prowadzi prace analityczno-badawcze. Fundacja prowadzi m.in. kampanię #TataTeżCzyta, Książka Na Receptę, #CzytanieRządzi czy Książki bez granic.
„Kiedy sześć lat temu namawialiśmy kolegów z branży na założenie fundacji, nikomu z nas się nie śniło, że nasze działania zostaną zauważone przez Bibliotekę Kongresu USA. Swoją drogą, jednym z pierwszych laureatów nagrody była organizacja Reach Out and Read, która jest dla nas od początku wielką inspiracją, i której współzałożyciel, profesor Barry Zuckerman, dziś jest jednym z członków naszej rady powierniczej. Taka nagroda to oczywiście potężny motywator do dalszych działań. Teraz trzeba do tego poziomu doskakiwać codziennie” – dodaje Grzegorz Majerowicz, członek zarządu fundacji.
[am]
fot. Library of Congress
Kategoria: newsy