banner ad

Biblioteka chce zakazać 9-latkowi udziału w konkursie na najlepszego czytelnika, bo za często wygrywa

27 sierpnia 2013

mali królowie czytania
Tyler Weaver (na zdjęciu po lewej), mały mistrz czytania z Hudson Falls w stanie Nowy Jork (USA), może dostać zakaz udziału w zmaganiach o tytuł najlepszego czytelnika organizowanych co roku przez lokalną bibliotekę. Powód? Wygrał konkurs już pięć razy z rzędu.

Tyler ma 9 lat, chodzi do piątej klasy, uwielbia czytać i na początku sierpnia piąty rok z rzędu wygrał konkurs czytelniczy biblioteki publicznej w Hudson Falls. Jak donosi dziennik „PostStar”, w trwających 6 tygodni zmaganiach chłopiec przeczytał 63 książki. Podsumowując z wynikami z lat ubiegłych, Tyler może pochwalić się imponującą liczbą 373 pozycji na liście lektur (w tym niektórymi powyżej swego poziomu wiekowego!).

Jakie wielkie więc musiało być jego zdziwienie, kiedy dowiedział się, że Marie Gandron, dyrektor biblioteki w Hudson Falls, chce zakazać mu udziału w kolejnych edycjach konkursu. Zdaniem dyrektorki Tyler „blokuje” pierwsze miejsce, a jego wyniki zniechęcają pozostałych uczestników: „Inne dzieci rezygnują, bo nie są w stanie nadążyć”.

„Ludzie powinni być z niego dumni” – dziwi się mama Tylera, Katie. „Zwłaszcza dyrektorka biblioteki.” To jednak nie przekonuje pani Gandron, której nie podoba się „niewłaściwe podejście” rodzicielki małego mola książkowego do samego konkursu. Na czym polega owo „niewłaściwe podejście”? Tego dyrektorka nie wyjaśniła, ale przytoczyła przykład sprzed kilku lat, kiedy to pewna dziewczynka twierdziła, jakoby przeczytała 200 książek, a rewelacje te zostały potwierdzone przez jej matkę. Okazało się, że obie kłamały.

W obronie Tylera stanęła długoletnia pracownica biblioteki Lita Casey, którą chłopiec nazywa babcią. Casey uważa, że Tyler wygrał konkurs uczciwie i sprawiedliwie. Obecnie uczestnicy konkursu są bowiem odpytywani z każdej przeczytanej książki, aby upewnić się, że mówią prawdę.

Nie wiadomo, jak rozstrzygnie się spór, ale mama Tylera zapowiedziała, że przeniesie syna do innej biblioteki. Tymczasem rośnie mały następca „króla czytania”. Młodszy brat Tylera, 7-letni Jonathan (na zdjęciu po prawej), drugi rok z rzędu zajął w konkursie drugie miejsce.

Tematy: , ,

Kategoria: newsy