Biblioteka Bodlejańska nabyła jeden z najstarszych kuferków do transportu książek

24 stycznia 2019


Jedna z najstarszych bibliotek europejskich, brytyjska Biblioteka Bodlejańska, zbiera nie tylko rzadkie księgi i rękopisy, ale też przedmioty, które pomagają lepiej poznać historię i kulturę książki ? to, jak były przechowywane, używane, transportowane i rozumiane. Najnowszy nabytek w kolekcji jest właśnie związany z tą dziedziną. Instytucja zakupiła bowiem od prywatnego handlarza niezwykle rzadki XV-wieczny kuferek służący do przenoszenia książek.

Do czasów obecnych przetrwały tysiące rękopisów i drukowanych ksiąg ze średniowiecznej Europy, ale wiadomo o istnieniu jedynie niewiele ponad stu kufrów na książki. Większość z nich pochodzi z XVI wieku. Ten, który udało się zdobyć Bibliotece Bodlejańskiej, jest starszy. Znajdujący się pod pokrywą rysunek został wydrukowany w Paryżu w 1491 roku, wskazuje więc miejsce i datę pochodzenia kufra. Badacze wiedzą o istnieniu jedynie czterech tego typu odbitek datowanych na wczesne lata rozwoju druku, które zachowały się do dzisiaj.

Kuferek ma rozmiary 215 x 320 x 140 mm. Wykonany został z drewna pokrytego skórą, posiada żelazne okucia, zawiasy i solidny zamek. Po bokach przewlekało się skórzane troki, dzięki którym można było nosić lub wozić tę mobilną biblioteczkę. Pobożne obrazki pod pokrywą umieszczano zazwyczaj po to, by zapewniały duchową ochronę podczas podróży. W tym przypadku jest to drzeworyt przedstawiający postać Salvatora Mundi na tronie, czyli „Boga Ojca w całym majestacie”, otoczonego aniołami i symbolami czterech ewangelistów. Pod spodem widnieje łacińska modlitwa intonowana podczas dni świątecznych.

Dziś stare księgi, które mogły być przechowywane w tego typu kufrach, zazwyczaj znalazły już swoje miejsca na półkach w bibliotekach i muzeach, dlatego badaczom trudno jest ustalić, jakie dzieła znajdowały się w nabytym eksponacie. Z dużym prawdopodobieństwem mógł to być bogato iluminowany modlitewnik z Godzinkami oraz inne religijne książki i przybory, jak różaniec.

Dr Christopher Fletcher, kierownik działu zbiorów specjalnych w Bibliotece Bodlejańskiej, powiedział, że kuferek stanowi dowód na to, iż zainteresowanie ludzi przenoszeniem ze sobą informacji ? zarówno tekstów, jak i obrazów ? za pomocą przyborów i urządzeń mobilnych nie jest zjawiskiem nowym. Biblioteka planuje udostępnić kuferek badaczom, a już teraz można go obejrzeć na specjalnej wystawie, gdzie znalazł się obok kilkunastu innych skrzyń, pudeł, toreb i tornistrów z całego świata, które przez wieki były używane do noszenia książek.

[am]
fot. i źródło: Bodleian Libraries, University of Oxford

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy