Biblioteczny pociąg na torach w Korei Południowej

24 kwietnia 2017


O tym, jak popularne jest czytanie książek w pociągach, wiedzą wszyscy korzystający z tego środka lokomocji. Linie kolejowe w prowincji Gyeonggi (Korea Południowa) postanowiły wyjść naprzeciw potrzebom podróżnych i wypuściły na tory biblioteczny pociąg.

Z zewnątrz przypomina normalny pociąg, jakich wiele jeździ na 124-kilometrowej trasie łączącej Paju i Yangpyeong, miejscowości leżące po przeciwnych stronach Seulu w prowincji Gyeonggi. Już jednak napisy, które głoszą „Książki to nasza przyszłość” czy „Książki jednoczą świat”, mogą podpowiadać, że w środku podróżnych czeka niecodzienne doświadczenie – oto stają w wagonach, które nie przypominają tradycyjnych środków lokomocji, lecz prawdziwą bibliotekę na torach.

Pomiędzy rzędami siedzeń ulokowane są wysokie regały wypełnione setkami różnego rodzaju książek. Na półkach znajduje się zarówno literatura faktu, jak i powieści, komiksy, książki historyczne i publikacje przeznaczone dla dzieci. Aby zapobiec wypadaniu książek z regałów, gdyby pociągiem targały szarpnięcia, zainstalowano szklane drzwi zabezpieczające.

Z myślą o tych, którzy preferują e-booki, obok regałów znalazły się urządzenia udostępniające szeroką ofertę dzieł w wersji elektronicznej. Dla spotęgowania wrażenia przebywania w bibliotece, przód i tył wagonów udekorowano fototapetą przedstawiającą ogromny regał z książkami.

Choć pociąg służy głównie jako środek lokomocji ludziom dojeżdżającym do pracy, a także turystom zwiedzającym prowincję, to jednak nie poprzestano na umieszczeniu w nim regałów z książkami. Wieczorami i w weekendy organizowane są tam również spotkania z pisarzami i inne imprezy czytelnicze.

Za korzystanie z tej swoistej biblioteki na torach nie obowiązują żadne dodatkowe opłaty. Wystarczy jedynie kupić zwyczajny bilet na przejazd metrem do miejsca docelowego.

[am]

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy