banner ad

Biblia najbardziej wpływową książką wszech czasów wg Brytyjczyków

17 listopada 2014

biblia-wplywowa-brytyjczycy
Brytyjczycy wybrali najbardziej wpływowe książki wszech czasów. Na pierwszym miejscu znalazła się Biblia, wyprzedzając nieznacznie „O powstawaniu gatunków” Karola Darwina.

Biblia zdobyła 37% głosów, wyprzedzając o 2 punkty procentowe „O powstawaniu gatunków” Karola Darwina. W uzasadnieniu dla wyboru świętej księgi chrześcijan podawano zazwyczaj, że: „Zawiera zasady/wytyczne, jak być dobrym człowiekiem”. Z kolei dzieło Darwina, zdaniem respondentów, odpowiadało „na fundamentalne pytania o ludzką egzystencję”. Co ciekawe, Biblię częściej wybierały kobiety, Darwina mężczyźni. „To są dwie idee, które starły się ze sobą w XX wieku. Myślę, że to pokazuje, że możemy czerpać wiedzę z nich obu” ? mówi Tom Walker, Dyrektor ds. Wydawniczych The Folio Society.

Trzecie miejsce w zestawieniu zajął Stephen Hawiking i jego „Krótka historia czasu”, a czwarte „Istota teorii względności” Alberta Einsteina. Na liście znalazły się tylko dwie powieści: „Rok 1984” George?a Orwella (w pierwszej piątce u mężczyzn) i „Zabić drozda” Harper Lee (w pierwszej piątce u kobiet). Poza dziesiątką znalazły się m.in. „Manifest komunistyczny”, „Wojna i pokój” oraz „Hamlet”. Tylko 4% osób oddało głos na „Wołanie o prawa kobiety” Mary Wollstonecraft. Respondenci wybierali również „Paragraf 22”, „Władcę pierścieni”, kodeks drogowy i słownik Oxford English Dictionary. Nikt nie zagłosował m.in. na „Dzieci północy” Salmana Rushdiego i „Rzeźnię numer pięć” Kurta Vonneguta.

Sondaż został przeprowadzony na zlecenie The Folio Society przez YouGov na grupie 2 044 dorosłych Brytyjczyków. W ramach ankiety respondentów poproszono o wybór trzech spośród trzydziestu zaproponowanych książek, które miały największe znaczenie dla współczesnego świata.

A oto dziesięć najbardziej wpływowych książek wszech czasów wg Brytyjczyków:

1. Biblia (37%)
2. Karol Darwin „O powstawaniu gatunków” (35%)
3. Stephen Hawking „Krótka historia czasu” (17%)
4. Albert Einstein „Istota teorii względności” (15%)
5. George Orwell „Rok 1984” (14%)
6. Isaac Newton „Philosophiae Naturalis Principa Mathematica” (12%)
7. Harper Lee „Zabić drozda” (10%)
8. Koran (9%)
9. Adam Smith „Badania nad naturą i przyczynami bogactwa narodów” (7%)
10. James D. Watson „Podwójna spirala: relacja naoczna o wykryciu struktury DNA” (6%)

[aw]
źródło: The Independent

Tematy: , , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy