Bestsellery Empiku 2024 rozdane! Rekord Sapkowskiego, Mróz Pisarzem Roku, Łyskawa Odkryciem Empiku

18 lutego 2025

Andrzej Sapkowski po raz szósty sięgnął po statuetkę Bestsellera Empiku, co czyni go rekordzistą plebiscytu w kategorii książkowej. Tytuł Pisarza Roku otrzymał Remigiusz Mróz, a za Odkrycie Empiku uznano Jula Łyskawę. Tak w skrócie można podsumować literackie akcenty na gali zorganizowanej przez sieć Empik.

Podczas gali Bestsellerów Empiku tradycyjnie mogliśmy poznać najpopularniejsze książki, płyty, filmy i produkcje audio minionego roku. Można stwierdzić, że klienci sieci głosowali portfelami. Każdy zakup dokonany w salonach, sklepie internetowym i aplikacji Empiku przekładał się na jeden głos, a tych głosów było w 2024 roku aż 50 milionów. Które tytuły okazały się najpoczytniejsze?

W poprzedniej edycji Valérie Perrin rywalizowała o Bestsellera Empiku z Katarzyną Nosowską, ale ostatecznie na statuetkę musiała poczekać jeszcze rok. Tym razem pokonała konkurencję i zdobyła nagrodę w kategorii „Literatura piękna” za swoją powieść „Zapomniane niedziele” (wyd. Albatros).

Valérie Perrin (fot. Paweł Wrzecion/AKPA)

Autorki nie było na gali, ale nagrała podziękowania, które odtworzono podczas uroczystości. „W tym roku mija we Francji 10 lat od pierwszego wydania 'Zapomnianych niedziel’. To była moja pierwsza powieść, a pierwszej powieści, tak jak pierwszej miłości, nigdy się nie zapomina. Wszyscy jej bohaterowie są mi wciąż bardzo bliscy, dziękuję wam w ich imieniu” – powiedziała Perrin.

W kategorii „Literatura popularna” bezkonkurencyjny okazał się „Wiedźmin. Rozdroże kruków” (wyd. SuperNowa). Bestsellerowy tytuł Andrzeja Sapkowskiego prześcignął wszystkie inne nominowane pozycje w zaledwie miesiąc od listopadowej premiery. To szósta statuetka pisarza, co czyni go rekordzistą plebiscytu w kategoriach książkowych.

Wojciech Płotek (fot. Mieszko Piętka/AKPA)

Sapkowskiego również nie było na gali, a nagrodę w jego imieniu odebrał Wojciech Płotek z wydawnictwa SuperNowa. „Ten zaszczyt tak naprawdę należy się wam, albowiem – wbrew lansowanym przez niektórych poglądom – gdyby nie było czytelnika, to nie byłoby ani książki, ani jej autora. Nie mógłby istnieć – jak sama nazwa wskazuje – bestseller, gdyby nie znalazł się bestbuyer” – napisał w liście Sapkowski.

W „Literaturze faktu” triumfowały Jolanta Kwaśniewska i Emilia Padoł za wywiad-rzekę, który daje wgląd w życie „Pierwszej Damy” (wyd. W.A.B.).

Jolanta Kwaśniewska i Emilia Padoł (fot. Mieszko Piętka/AKPA)

Odbierając nagrodę, Jolanta Kwaśniewska podziękowała mężowi. „Zaproponował mi przez połowę mojego życia taki gigantyczny polityczny rollercoaster i gdyby nie te niezwykłe 10 lat spędzone w pałacu prezydenckim, to nie byłoby połowy opisywanych przeze mnie niezwykłych opowieści” – mówiła. Emilia Padoł podziękowała natomiast czytelnikom nie tylko za to, że tę książkę czytają, ale też jak ją czytają – z dużym entuzjazmem, z ogromnymi, różnymi emocjami.

Młodsi czytelnicy po raz kolejny najchętniej wybierali edukacyjną pozycję Adama Mirka. Autor nagrodzonej w ubiegłym roku książki „Bebechy, czyli ciało człowieka pod lupą”, odebrał swoją drugą statuetkę wspólnie z ilustratorką Kasią Cerazy za najpopularniejszą polską książkę dla dzieci„Glutologię” (wyd. Znak Emotikon).

Adam Mirek i Kasia Cerazy (fot. Mieszko Piętka/AKPA)

„Dziękuję wszystkim glutologom i glutolożkom, małym i dużym, za to, że dali się wciągnąć w tę moją naukową opowieść, bo nauka to są czary, które naprawdę działają, jak to kiedyś napisał ktoś mądry. Po drugie, dziękuję organizatorom za to, że w tym plebiscycie jest miejsce na literaturę dziecięcą, bo to bardzo ważne. W końcu z dociekliwych dzieci wyrastają mądrzy dorośli” – powiedział Adam Mirek.

Rok 2024 w audio zdecydowanie należał do kryminału! Najchętniej słuchaną produkcją audio okazał się kryminał „Żółć” Małgorzaty Oliwii Sobczak w interpretacji Marcina Popczyńskiego (W.A.B.).

Marcin Popczyński i Małgorzata Oliwia Sobczak (fot. Mieszko Piętka/AKPA)

„’Żółć’ to kryminał o umniejszaniu, dlatego chciałbym zadedykować tę nagrodę wszystkim, którzy poszukują sił, by wydostać się z toksycznej relacji” – powiedziała autorka, odbierając statuetkę.

Rywalizacja o tytuł Pisarza Roku była zacięta. Głosowanie w aplikacji Empik zakończyło się podczas gali dosłownie kilka minut przed ogłoszeniem wyników, a liczba oddanych głosów przekroczyła 200 tysięcy. Po wyrównanej walce Pisarzem Roku został Remigiusz Mróz.

Podczas gali wręczone zostały także Odkrycia Empiku dla utalentowanych twórców, którzy w ubiegłym roku odważnie wytyczali nowe artystyczne szlaki. W kategorii „Literatura” jury nagrodziło Jula Łyskawę za „Prawdziwą historię Jeffreya Watersa i jego ojców” (wyd. Czarne). To już kolejne wyróżnienie, które otrzymał za tę groteskową opowieść balansującą między humorem a refleksją nad ludzkim losem. Niedawno książka przyniosła mu Paszport „Polityki”.

Jul Łyskawa oraz wręczający mu nagrodę Radek Rak i Olga Drenda (fot. Mieszko Piętka/AKPA)

„Chciałbym szczególnie osobom stroniącym od literatury polecić wszystkie nominowane książki w tej kategorii, bo one mają potencjał, żeby roztrzaskać wam mózgi, co jest jako doświadczenie czytelnicze bardzo pożądane. Upraszczając, dobra literatura jest piękna, mądra i bardzo pociągająca, ale nie każdy skończy z nią u siebie na chacie, bo przy tym wszystkim nie jest łatwa, ale to tylko kwestia wprawy, jakiegoś oswojenia, a warto, bo to jest romans, który zostanie z nami dłużej niż przez noc” – powiedział Łyskawa, odbierając nagrodę.

Galę Bestsellerów Empiku transmitowano w TVN. Uroczystość poprowadził Marcin Prokop, natomiast gospodarzami streamingu z relacją zza kulis byli Gabi Drzewiecka i Karol Paciorek.

Poniżej możecie obejrzeć galę Bestsellerów Empiku:

Pisarze na gali Bestsellerów Empiku:

(fot. Paweł Wrzecion/AKPA)

Katarzyna Puzyńska (fot. Jacek Kurnikowski/AKPA)

Jakub Małecki (fot. Jacek Kurnikowski/AKPA)

Małgorzata Oliwia Sobczak (fot. Jacek Kurnikowski/AKPA)

Jul Łyskawa (fot. Jacek Kurnikowski/AKPA)

Michał Witkowski (fot. Jacek Kurnikowski/AKPA)

Adam Mirek i Kasia Cerazy (fot. Jacek Kurnikowski/AKPA)

Maciej Marcisz i Anna Dziewit-Meller (fot. Jacek Kurnikowski/AKPA)

(fot. Paweł Wrzecion/AKPA)

[am]

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: gry, newsy